Internetowa archeologia
Uruchom swoją ulubioną przeglądarkę WWW i w pasku adresowym wpisz adres www.archive.org. Po chwili zobaczysz główną stronę serwisu przechowującego archiwum internetu. Jest podzielona na kilka ramek. Każda ramka pozwala na wyszukiwanie innego typu treści.
Moving Images wyszuka filmy opublikowane w internecie (a raczej ich garstkę – w momencie opracowywania artykułu w serwisie było zindeksowanych nieco ponad 160 tysięcy filmów.
Live Music Archive to archiwum opublikowanych w internecie transmisji „na żywo” z koncertów (prawie 60 tysięcy pozycji). Ramka Audio pozwala dotrzeć do ponad 305 tysięcy archiwalnych nagrań dźwiękowych, a Texts udostępnia bazę ponad miliona tekstów. Jednak najbardziej interesującym fragmentem strony powitalnej serwisu Archive.org jest umieszczona centralnie niepozorna, przypominająca pole większości wyszukiwarek, ramka Web. Umożliwia ona dostęp do ponad 85 miliardów archiwalnych stron WWW.
Możesz przeszukiwać archiwum stron WWW, wpisując w pole wyszukiwawcze ramki Web adres witryny, na której interesują cię archiwalne treści. Przykładowo wpisz adres naszej strony głównej http://www.pcformat.pl
i kliknij przycisk Take Me Back.
Na kolejnej stronie zostanie wyświetlona tabela z wynikami wystąpień wpisanej przez ciebie strony
(czyli w tym przypadku głównej strony naszego serwisu internetowego) w czasie od 1 stycznia 1996 roku (kiedy to rozpoczęto gromadzenie danych archiwalnych w serwisie), aż do sześciu miesięcy sprzed aktualnej daty. Wyniki są wyświetlane w formie tabelarycznego zestawienia odnośników, będących jednocześnie datami zarchiwizowania danej strony. W kolumnach są wypisane kolejne lata, a wiersze to po prostu kolejne wystąpienia wybranej strony w danym roku.
Kliknięcie wybranego odnośnika (z datą) otworzy w przeglądarce stronę taką, jak wyglądała na naszym serwisie internetowym w danym czasie w przeszłości. O tym, że odwiedzasz archiwalne wydanie strony, informuje pasek adresu. Adres zaczyna się od zwrotu web.archive.org.
Bardzo możliwe, że archiwalne wydanie danej strony, przechowywane przez serwis Archive.org będzie pozbawione niektórych ilustracji, możliwe są także błędy w formatowaniu tekstu. Jest to wynikiem tego, że mechanizm archiwum działającego w ramach serwisu stara się przede wszystkim zachować treści tekstowe z archiwalnych stron. Pamiętaj o jeszcze jednym ograniczeniu internetowego archiwum. Poszukując treści umieszczonych na konkretnej stronie w przeszłości, najlepiej wpisać dokładny adres danej strony, a nie adres strony głównej danego serwisu.
Wracając do naszego przykładu: uzyskałeś co prawda dostęp do archiwalnych treści zamieszczanych na głównej stronie naszego serwisu, ale klikanie odnośników umieszczonych w zarchiwizowanej wersji może, ale nie musi prowadzić do zarchiwizowanych podstron.