Jak kupić dobrego laptopa
Wiele osób interesują tylko podstawowe cechy notebooków – wielkość, kolor czy cena. Jeśli więc laptop ma być biały, mały i niedrogi, to pewnie właśnie taki trzeba kupić. Jeśli wybór ma być bardziej świadomy, warto zwrócić uwagę na inne cechy: wyposażenie wpływające na wydajność, ekran, klawiaturę i touchpad przekładające się na komfort pracy oraz czas pracy na baterii – obok wymiarów jest to cecha świadcząca o mobilności. Obok klasycznych notebooków dostępne są też komputery konwertowalne o różnej konstrukcji. Każdy użytkownik powinien zwracać uwagę na inne cechy laptopów
i na pewno znajdzie coś dla siebie.
Większość laptopów ma procesory Intela – nie wszystkie są jednakowo dobre. Atomy oraz Core M to bardzo energooszczędne jednostki do komputerów o dużej mobilności, Celeron i Pentium pasują do tanich konfiguracji, Core i3, i5 oraz i7 z serii U też należą do układów energooszczędnych, a więc niezbyt szybkich. Dopiero Core z serii H to procesory mobilne o dużej wydajności, przeznaczone m.in. do komputerów dla graczy.
Układ graficzny
W laptopach dominują układy graficzne Intela zintegrowane z procesorami. Świetnie nadają się do większości zastosowań, lecz nie do grania, dlatego wiele laptopów ma dodatkowe układy, zwykle Nvidia GeForce. Najtańsze z nich (np. z najnowszych serii 920M i 930M) zupełnie nie sprawdzą się w grach – najlepszą grafiką do grania w trybie Full HD jest układ GTX 960M lub szybszy.
Pamięć RAM
Jej typ zależy od procesora – najnowsze procesory powinny współpracować z pamięcią typu DDR4. Obecnie minimum wynosi 2 GB pamięci dla niewielkich komputerów hybrydowych oraz 4 GB dla przeciętnych laptopów. W komputerach przeznaczonych do ambitnych zadań jest 8 lub nawet 16 GB pamięci RAM.
Dysk twardy lub SSD
Użytkownicy, którzy potrzebują dużo miejsca na filmy czy gry, potrzebują klasycznego, talerzowego dysku o pojemności np. 1 TB. Ci, którzy preferują wydajność, powinni wybrać laptopa z dyskiem SSD (jego optymalna pojemność to 240 GB). Pośrednim rozwiązaniem jest napęd SSHD (klasyczny dysk z niewielką pamięcią flash) albo laptop z dwoma dyskami – SSD i HDD.
Ekran
Ekran powinien mieć rozdzielczość Full HD (1920x1080), jednak nie dotyczy to najmniejszych ekranów 10–12”, w których w zasadzie wystarczy rozdzielczość HD (1280x800 lub 1366x768). Najlepiej, jeśli jest to ekran wykonany w technologii IPS, bo zapewnia żywe barwy i szerokie kąty widzenia. Jedynie gracze mogą dostrzec zalety matryc TN, które są nieco szybsze. Ekran powinien mieć matową powłokę, a funkcja dotyku rzadko się przydaje – wyjątkiem są komputery hybrydowe.
Klawiatura i touchpad
To elementy, od których zależy wygoda pracy na komputerze. Wygodna klawiatura ułatwia szybkie pisanie bez pomyłek, dobry touchpad pozwala na precyzyjne sterowanie kursorem na ekranie. Jednak do tych dwóch elementów nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi, bo przecież nawet do najgorszego układu klawiszy można się przyzwyczaić, a każdy touchpad da się zastąpić wygodną myszą bezprzewodową.
Akumulator
Pojemność akumulatora bezpośrednio przekłada się na czas pracy autonomicznej (bez zasilania sieciowego), który może wynosić od kilku godzin do ponad doby. Drugim czynnikiem decydującym o czasie pracy jest energooszczędność wszystkich komponentów. Na ogólną mobilność dodatkowo wpływają gabaryty komputera, a w jeszcze większym stopniu jego waga, która w najmniejszych urządzeniach wynosi poniżej kilograma.