Przewagę konkurencyjną zdobywa się, łącząc różnie działania - oferując nie tylko najlepsze produkty, ale też korzystając z nowoczesnej technologii, która znacznie usprawnia świadczone usługi. Wielu właścicieli dużych flot samochodowych rozumie to doskonale, stosując zaawansowane systemy śledzenia pojazdów polegających na zdobyczach telematyki.
Telematyka - co to takiego?
Telematyka rewolucjonizuje rynek transportowy, dostarczając nowoczesne technologiczne moduły pozwalające zwiększyć efektywność firmy, co poprawia jej wyniki finansowe. Tak inteligentne systemy telematyczne opierają się na rozwiązaniach z różnych dziedzin: telekomunikacji, automatyki oraz informatyki. Mamy więc tu nie tylko efektywne mechanizmy wymiany informacji, ale też nowatorskie techniki komunikacji w czasie rzeczywistym. Do tego celu służą różne urządzenia i aplikacje (jak ta dostępna pod tym adresem WWW) - sieci komórkowe GSM, nawigację satelitarną GPS, łączność radiową, bazy danych geograficznych i drogowych itp. Nie zapominajmy jednocześnie o najważniejszym wynalazku naszych czasów, czyli internecie.
Monitoring floty - co dzięki temu zyskujemy?
Każdy właściciel firmy chce, aby jego pracownicy poświęcali się wykonywanym obowiązkom. W większości łatwo kontrolować zatrudnionych, problemy zaś zaczynają się wtedy, gdy staje się to niemożliwe. W przypadku transportu kierowca dostaje konkretne zadanie - dowieźć towar do miejsca docelowego. Po tej czynności nikt nie sprawdza, jak to zrobił, bo liczy się efekt, czyli potwierdzenie odbiorcy o otrzymanych produktach.
Jeszcze do niedawna ciężko było stwierdzić, czy taki pracownik dobrze obchodzi się ze swoim samochodem, jeździ oszczędnie i bezpiecznie. Za sprawą śledzenia pojazdów wszystko to - dzięki danym pochodzących z monitoringu - jest widoczne, co pozwala zredukować eksploatację pojazdów, zminimalizować koszty paliwowe, nadzorować czas pracy kierowców, a także dopilnować tego, jak zachowują się na drodze.
Stała kontrola w czasie rzeczywistym
Monitoring pozwala mieć zawsze kontrolę nad tym, w jakim stylu jeżdżą kierowcy. Jeśli niezbyt oszczędzają paliwo, zostaną o tym powiadomieni i poproszeni o bardziej płynną jazdę. To samo dotyczy osób przekraczających prędkość, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku. Ważną częścią śledzenia samochodów jest też analiza tego, jak pracują kierowcy - ile czasu przeznaczają na wykonywanie swoich zadań.
Jeśli pracodawca zauważy takie nieprawidłowości, może szybko zacząć działań, zwracając uwagę pracownikowi, a dodatkowo wysyłając go na kurs mający zniwelować popełniane w trasie błędy. Co równie ważne, kierowca może być powiadamiany na bieżąco - w czasie rzeczywistym. Jeśli jego styl jazdy jest naganny (np. zbyt gwałtowne przyspieszanie i hamowanie), system to odnotuje, przyczyniając się do zmiany w zachowaniu pracownika.
Jak widzimy, można kontrolować kierowców będących w trasie, otrzymując precyzyjne wyniki ich pracy, a na tej podstawie wprowadzić rozwiązania mające zniwelować zauważone nieprawidłowości. Pozwala to podnieść jakość świadczonych usług, a jednocześnie uzyskać większe oszczędności!
artykuł sponsorowany