A A A

Jak połączyć multimedia

PC Format 7/2009
W poprzednim numerze zaprezentowaliśmy złącza i przejściówki umożliwiające podłączenie do komputera zewnętrznych urządzeń. Nie było wśród nich odbiorników audio i wideo. Łączenie ich z komputerem pokazujemy tym razem.

Wiele komputerów stacjonarnych lub laptopów nie ma wyjść wideo albo mają nieodpowiednie. Nie oznacza to wcale, że nie można podłączyć takiego komputera do telewizora. Wystarczy zastosowanie odpowiedniego adaptera, żeby obraz z komputera oglądać na ekranie telewizyjnym.

Trudności z podłączeniem do komputera zewnętrznych urządzeń multimedialnych mogą wynikać także z niezbyt fortunnego umiejscowienia w nim wyjść audio lub wideo. Wtedy pomogą tzw. złącza kątowe, umożliwiające wygodniejsze wyprowadzenie wyjścia i wygodniejsze dołączanie dowolnego przewodu. Na rynku są też komplety różnych rozdzielaczy sygnałów pozwalających na podłączenie co najmniej dwóch urządzeń do jednego gniazda. Rozwiązania takie znacznie ułatwiają wykorzystanie jednego wyjścia przez dwa, a nawet więcej urządzeń.

Komputerowe adaptery audio i wideo

W tej części pokazujemy rozwiązania przeznaczone tylko do komputerów stacjonarnych lub notebooków. Przy użyciu zaprezentowanych adapterów można zarządzać złączami wideo lub podłączać kilka odbiorników do jednego portu.

Cyfrowa przejściówka

Cena: około 12 zł
Większość nowoczesnych kart graficznych, a nawet płyt głównych ze zintegrowaną kartą graficzną, jest wyposażonych w cyfrowe złącze obrazu DVI. Jeśli do takiego komputera chcesz podłączyć nowoczesny telewizor, który ma złącze HDMI, potrzebujesz odpowiedniej przejściówki. Z jednej strony musi być zakończona wtykiem DVI podłączanym do komputera, z drugiej strony powinna mieć wyprowadzony port HDMI.

Przewód cyfrowy

Cena: około 20 zł
Cyfrowy telewizor (telewizor LCD lub plazmowy) można podłączyć do komputera także za pomocą specjalnego przewodu połączeniowego, będącego jednocześnie przejściówką. Taki przewód jest zakończony z jednej strony wtyczką DVI podłączaną do karty graficznej komputera, a z drugiej wtyczką HDMI podłączaną do telewizora. Przewód ma 2 metry długości, jest zatem w zupełności wystarczający do większości typowych zastosowań. Zaletą takiego rozwiązania jest wyeliminowanie potrzeby stosowania osobnego przewodu połączeniowego. Dodatkowa zaleta to mniejszy koszt zakupu niż w przypadku kupowania osobno przewodu i przejściówki.

Telewizor analogowy

Cena: około 18 zł
Jeśli masz komputer stacjonarny lub notebook z wyjściem S-Video, ale telewizor nie ma takiego wyjścia, nie oznacza to, że nie można połączyć tych dwóch urządzeń. Musisz się zaopatrzyć w przejściówkę, która od strony telewizora jest zakończona złączem SCART (tzw. eurozłączem), natomiast od strony komputera złączem S-Video oraz wtyczką minijack. Tę wtyczkę należy podpiąć do wyjścia audio karty dźwiękowej komputera lub laptopa. Istnieje jeszcze jedna odmiana tego adaptera – od strony telewizora ma złącze SCART, natomiast od strony komputera – kilka różnych interfejsów, m.in. S-Video, C-Video i dwa wejścia cinch audio.

Z komputera na SCART

Cena: około 60 zł
Do komputera lub notebooka, który ma wyprowadzenie sygnałów tylko dla monitora, możesz podłączyć telewizor ze złączem SCART. Zastosuj konwerter zakończony z jednej strony wtyczką D-Sub, z drugiej – wtykiem SCART podłączanym do telewizora. Instrukcja instalacji była zamieszczona w PC Formacie 5/2009, 74.

Dodatkowe wyjścia wideo

Cena: około 23 zł
Z komputera, który ma tylko złącze monitorowe D-Sub, także można przy zastosowaniu odpowiedniej przejściówki wyprowadzić obraz na telewizor, projektor, magnetowid itp. Konwerter sygnału ma od strony komputera złącze D-Sub, natomiast od strony urządzeń wideo złącza S-Video i C-Video.

Dwa monitory naraz

Cena: około 25 zł
Jeżeli twój komputer ma tylko jedno wyjście DVI, będziesz mógł podłączyć dwa monitory naraz. Potrzebujesz adaptera, który od strony komputera ma wtyczkę DVI, a od strony monitorów jedno gniazdo D-Sub i jedno DVI. Takie złącze pozwala na wyświetlanie jednakowego obrazu na dwóch monitorach (tzw. tryb klonowania obrazu).


Tagi: porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto