Jak połączyć multimedia
Większość nowoczesnych kart graficznych, a nawet płyt głównych ze zintegrowaną kartą graficzną, jest wyposażonych w cyfrowe złącze obrazu DVI. Jeśli do takiego komputera chcesz podłączyć nowoczesny telewizor, który ma złącze HDMI, potrzebujesz odpowiedniej przejściówki. Z jednej strony musi być zakończona wtykiem DVI podłączanym do komputera, z drugiej strony powinna mieć wyprowadzony port HDMI.
Cyfrowy telewizor (telewizor LCD lub plazmowy) można podłączyć do komputera także za pomocą specjalnego przewodu połączeniowego, będącego jednocześnie przejściówką. Taki przewód jest zakończony z jednej strony wtyczką DVI podłączaną do karty graficznej komputera, a z drugiej wtyczką HDMI podłączaną do telewizora. Przewód ma 2 metry długości, jest zatem w zupełności wystarczający do większości typowych zastosowań. Zaletą takiego rozwiązania jest wyeliminowanie potrzeby stosowania osobnego przewodu połączeniowego. Dodatkowa zaleta to mniejszy koszt zakupu niż w przypadku kupowania osobno przewodu i przejściówki.
Jeśli masz komputer stacjonarny lub notebook z wyjściem S-Video, ale telewizor nie ma takiego wyjścia, nie oznacza to, że nie można połączyć tych dwóch urządzeń. Musisz się zaopatrzyć w przejściówkę, która od strony telewizora jest zakończona złączem SCART (tzw. eurozłączem), natomiast od strony komputera złączem S-Video oraz wtyczką minijack. Tę wtyczkę należy podpiąć do wyjścia audio karty dźwiękowej komputera lub laptopa.
Istnieje jeszcze jedna odmiana tego adaptera – od strony telewizora ma złącze SCART, natomiast od strony komputera – kilka różnych interfejsów, m.in. S-Video, C-Video i dwa wejścia cinch audio.
Do komputera lub notebooka, który ma wyprowadzenie sygnałów tylko dla monitora, możesz podłączyć telewizor ze złączem SCART. Zastosuj konwerter zakończony z jednej strony wtyczką D-Sub, z drugiej – wtykiem SCART podłączanym do telewizora. Instrukcja instalacji była zamieszczona w PC Formacie 5/2009, 74.
Z komputera, który ma tylko złącze monitorowe D-Sub, także można przy zastosowaniu odpowiedniej przejściówki wyprowadzić obraz na telewizor, projektor, magnetowid itp. Konwerter sygnału ma od strony komputera złącze D-Sub, natomiast od strony urządzeń wideo złącza
S-Video i C-Video.
Jeżeli twój komputer ma tylko jedno wyjście DVI, będziesz mógł podłączyć dwa monitory naraz. Potrzebujesz adaptera, który od strony komputera ma wtyczkę DVI, a od strony monitorów jedno gniazdo D-Sub i jedno DVI. Takie złącze pozwala na wyświetlanie jednakowego obrazu na dwóch monitorach (tzw. tryb klonowania obrazu).