Laptop wymaga w najlepszym wypadku tylko jednego kabla (zasilającego), a komputer stacjonarny – przynajmniej trzech (dwóch służących do zasilania peceta i monitora oraz kabla wideo). Gdy przybywa urządzeń peryferyjnych, potrzeba nawet kilkunastu połączeń, a do tego trzeba doliczyć jeszcze np. kable ładowarek urządzeń mobilnych. Stosując tzw. organizery, utrzymasz porządek przez dłuższy czas. Najtaniej kupisz je na Allegro, ale koniecznie zwróć uwagę na koszty wysyłki. Wielu sprzedawców obniża cenę towaru do wartości minimalnej (czyli 1 zł), zawyżając w zamian cenę wysyłki (nawet do 20 zł za list polecony).
Proste i tanie sposoby spinania kabli w wiązki
Gdy plątanina kabli staje się problemem, najlepiej zacznij od nowa, a więc odłącz wszystkie kable od komputera oraz pozostałych urządzeń, odkurz sprzęt i zacznij je podłączać od zera. W miarę możliwości staraj się używać krótkich kabli, szczególnie gdy te są grube (jak zasilające i wideo). Gdy upewnisz się, że wszystko poprawnie działa, pogrupuj kable i zepnij je, używając drucianych spinek (1), opasek zaciskowych (2) lub rzepów (3).
Grupowanie kabli za pomocą maskownic, peszeli i listew
Istnieją również sposoby bardziej trwałego i estetycznego grupowania kabli w grubsze wiązki. Możesz wykorzystać plastikowe obudowy (maskownice – (4)), nylonowe lub poliestrowe peszele na kable (5) albo naścienne lub podłogowe listwy maskujące (6). Te metody mają wspólną cechę – są bardzo trwałe, za to rozłączenie kabli czy wyjęcie choćby jednego z wiązki jest trudniejsze niż w przypadku spinek czy rzepów.