Możliwości pilota
Programowanie pilota Markus odbywa się dwiema metodami: poprzez wyszukanie odpowiedniego kodu w instrukcji i wprowadzenie go do pilota albo przez automatyczne, lecz czasochłonne wyszukiwanie kodu, do momentu znalezienia najlepiej pasującego do danego urządzenia. Wyszukanie odpowiedniego kodu ułatwia też wyszukiwarka dostępna na stronie WWW producenta. Jeżeli po zaprogramowaniu pilota nie wszystkie przyciski działają zgodnie z oczekiwaniami, można niektóre przeprogramować. Niestety, Markus nie stwarza możliwości sczytywania kodów bezpośrednio z pilota oryginalnego, co dla wielu osób jest metodą najwygodniejszą. Nie daje także możliwości programowania makr, jaką zapewniają kosztowne piloty Logitecha.
Komfort obsługi
Pilot będący „interfejsem” użytkownika do wielu domowych urządzeń audio-wideo musi być idealny w zakresie ergonomii. Po pierwszym wzięciu do ręki Markus może się wydawać nieco dziwny, ma środek ciężkości niemal dokładnie w centralnym miejscu obudowy, a nie w jej dolnej części, ponadto jest trochę za gruby i za szeroki.
Jednak taka konstrukcja jest uzasadniona. Środek ciężkości jest dobrze skorelowany z wycięciem na dłoń, a użytkownik ma łatwy dostęp do przycisku krzyżowego oraz przycisków zmiany kanałów i regulacji stopnia głośności. W centralnej części umieszczono także kilka innych, często wykorzystywanych przycisków – wszystkie są wyczuwalne pod palcami, a zróżnicowanie ich wielkości i kształtu pozwala posługiwać się pilotem nawet w ciemności.
Obsługę urządzeń elektronicznych ułatwia podświetlenie wybranych przycisków pilota. Po wybraniu np. obsługi DVD dany przycisk zostaje na moment podświetlony. Następnie naciśnięcie dowolnego przycisku powoduje, że na moment podświetlany jest przycisk DVD, dzięki czemu użytkownik ma pewność, z jakiego urządzenia w danej chwili korzysta.
PLUSY:
- Obszerna baza kodów
- Ergonomia
- Podświetlenie przycisku aktualnie obsługiwanego urządzenia
- Dobra instrukcja
- Atrakcyjna cena
MINUSY:
- Brak nauki z oryginalnego pilota