Jesienna aktualizacja
Wraz z premierą Windows 10 zmienił się schemat aktualizacji systemu. Oprócz comiesięcznych poprawek likwidujących luki w zabezpieczeniach oraz inne znalezione błędy dwa razy do roku, na wiosnę i jesienią, Microsoft publikuje tzw. feature updates. Te duże uaktualnienia oprócz łatek dodają nowe funkcje systemu operacyjnego oraz powiązanych z nim programów.
W systemie pojawiły się elementy nowego stylu projektowania interfejsu i aplikacji Windows – Fluent Design. Zmiany są nieznaczne, ale bez problemu można je dostrzec. Najłatwiej zauważyć je w preinstalowanych aplikacjach UWP, takich jak Kontakty. W programie pojawił się np. akryl, czyli nowa przezroczystość widoczna w tle bocznego paska z listą kontaktów. Nazwa jest nawiązaniem do wyglądu przezroczystostych elementów, przypominających silnie zmatowione szkło, przez które widać elementy pod spodem. Podobne przezroczystości można dostrzec w tle ikon menu Start, a także bocznego paska z powiadomieniami (Centrum akcji). Nowe efekty związane z Fluent Design System widać także w prześwietleniach i animacjach towarzyszących kliknięciom w elementy menu, nowością jest też animacja powiększania obrazu w programie Zdjęcia. Zmiany stylu wizualnego w Windows 10 Fall Creators Update nie są przełomowe, ale to trendy, które – według zapowiedzi Microsoftu – będą dużo lepiej zauważalne w dużych aktualizacjach zaplanowanych na wiosnę i jesień 2018 roku.
Zmiany mają też charakter funkcjonalny. Do Paska zadań można teraz przypinać kontakty z aplikacji People. Ikony takie są jednocześnie interfejsem udostępniania. Jeśli przeciągniesz
na nie plik, pojawi się okienko e-maila z załączonym dokumentem. Do paska zadań można także przyczepić stronę internetową z Microsoft Edge. Nowością jest możliwość zmiany wysokości i szerokości menu Start. Użytkownicy wersji anglojęzycznej mogą cieszyć się także ulepszeniami asystenta Cortana, który pozwala teraz na głosowe sterowanie programami. Dzięki API Cortana Skills swoje aplikacje z Cortaną mogą teraz integrować także niezależni producenci, co w dłuższej perspektywie może zmienić sposób interakcji użytkownika z komputerem.
Windows 10 Fall Creators Update przynosi także zmiany w sposobie synchronizacji plików z dyskiem internetowym OneDrive. Przypomnijmy: każdy użytkownik Windows 10 ma prawo do 15 GB bezpłatnego miejsca w chmurze, które jest przydzielane po założeniu konta w dowolnym serwisie Microsoftu (np. OneDrive.com, Outlook.com). W nowej wersji pojawił się inny sposób uzyskiwania dostępu do plików zdalnych. Po aktywowaniu opcji Pliki na żądanie w ustawieniach klienta OneDrive nowe pliki nie będą jak do tej pory domyślnie synchronizowane na dysku lokalnym. Zamiast tego pojawią się w formie linku do zbioru w chmurze. Odnośnik ten wygląda jak plik – z tą różnicą, że na liście w oknie Eksploratora Windows zamiast zielonej ikonki sygnalizującej zsynchronizowanie pliku widoczna jest niebieska chmurka symbolizująca odnośnik. Przy pierwszej próbie otworzenia pliku zostanie on automatycznie pobrany
na dysk lokalny komputera.
Aby sprawdzić, czy masz zainstalowaną najnowszą aktualizację systemu, otwórz menu Start i kliknij Ustawienia. W panelu kliknij System, a następnie Informacje. Przewiń ekran do sekcji
Jeśli zostaną znalezione update’y, zainstaluj wszystkie. Aktualizacja, która dodaje opisane w artykule usprawnienia, to< Aktualizacja funkcji dla systemu Windows 10, wersja 1709 i jest na dłuższą metę niezbędna, ponieważ Microsoft wspiera duże wersje systemu (feature release) tylko przez 18 miesięcy.
Okienka o kodowej nazwie Redstone 4 będhą oznaczone numerem 1803, co oznacza, że można spodziewać się ich pod koniec marca 2018, a aktualizowanie systemów rozpocznie się najpewniej w kwietniu 2018 roku. Nowa wersja wprowadzi elementy wizualne stylu Fluent Design do większej liczby aplikacji i części interfejsu. Na obrazkach z testowanej obecnie kompilacji beta już widać przezroczystości m.in. w panelu ustawień. Zapowiadana jest także funkcja sugerowania wpisywanych słów dla użytkowników fizycznej klawiatury. Można spodziewać się także debiutu funkcji Timeline, która pozwoli na kontynuację pracy nad projektem na innym urządzeniu z Windows 10 bez konieczności samodzielnego przenoszenia plików.