Testowane minikamery łatwo się uruchamia, a czas uruchamiania jest relatywnie krótki. Dzięki temu masz duże szanse zarejestrować ważne zdarzenie w pobliżu. Zaletą tych urządzeń jest też to, że są bardzo proste w obsłudze i potrafią rejestrować filmy w trybie HD.
Możliwości
Przetestowane przez nas kamery różnią się możliwościami. Creative Vado HD (trzeciej generacji) rejestruje film z maksymalną rozdzielczością 1280x720 (HD Ready). Sony Bloggie potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości 1920x1080 (Full HD). Ta druga dodatkowo rejestruje zdjęcia o całkiem przyzwoitej rozdzielczości 2592x1944
(5 MP). Vado HD robi zdjęcia tylko w rozdzielczości 1280x720, jak filmy.
Oba modele różnią się też wykorzystywaną pamięcią. Creative ma wbudowaną pamięć o pojemności 8 GB. Pamięć kamery Sony jest ograniczona do 15 MB, ale jest gniazdo na karty SD, SDHC oraz MemoryStick Pro Duo. Do zestawu dołączono kartę MemoryStick 4 GB.
Obydwa urządzenia mają krótkie kabelki USB zintegrowane z korpusem, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o noszeniu dodatkowego kabla. Obie kamery mają także wyjście wideo. W Vado HD jest to port mini HDMI oraz uniwersalny port minijack, który jest jednocześnie wejściem mikrofonowym, wyjściem słuchawkowym czy stereofonicznym wyjściem audio. Natomiast w kamerce firmy Sony ulokowano złącze kompozytowe (niestandardowe) oraz audio.
Obsługa
W opisywanych kamerach nie ma rozbudowanego menu. Dostępne są tylko proste, podstawowe opcje pozwalające na manipulowanie jakością rejestrowanego obrazu. To samo dotyczy liczby dostępnych przycisków. Zarówno w jednym, jak w i drugim urządzeniu ich liczba jest okrojona do minimum, co znakomicie ułatwia obsługę.
Creative wyposażył swoją kamerę w przyciski dotykowe. Są z pewnością komfortowe w użyciu, niestety mają też wadę: można bardzo łatwo przypadkowo nacisnąć jeden z nich lub nawet kilka. Należy się zatem mocno kontrolować przy nagrywaniu filmu.
Z jednej strony zaawansowani użytkownicy będą mocno zawiedzeni, gdyż kamery nie mają żadnych funkcji pozwalających na sprawowanie większej kontroli nad obrazem. Z drugiej strony kamery tego typu są przeznaczone dla osób, które potrzebują łatwego w obsłudze urządzenia, więc nie oczekują zaawansowanych funkcji. To samo dotyczy robienia zdjęć, które wykonuje automatyka.
Warto też wspomnieć o oprogramowaniu, które jest zapisane w wewnętrznej pamięci obu urządzeń. Dzięki temu nie musimy obawiać się utraty płyty z aplikacjami. Bez kłopotu także skorzystamy z firmowego oprogramowania na dowolnym komputerze. Dzięki dołączonym pakietom bardzo łatwo jest sortować zarejestrowane zdjęcia oraz filmy i zarządzać nimi. Dodatkowo oprogramowanie to pozwala w prosty sposób przesyłać multimedia na wybrane przez nas serwisy WWW (np. YouTube).
Jakość nagrań
Konsekwencją wyposażenia kamer wyłącznie w automatyczne tryby pracy jest to, że nie w każdych warunkach możliwe jest wykonanie zadowalającego zdjęcia czy nakręcenie dobrego jakościowo filmu. Na szczęście w testowanych kamerach automatyka jest na tyle dobra, że w typowych zastosowaniach jakość końcowa otrzymanego nagrania będzie odpowiednia.
Nieco lepszy obraz oferuje kamera Sony. Większa rozdzielczość przekłada się na większą liczbę zarejestrowanych detali i ogólnie lepszą jakość filmu. W przypadku Vado HD obraz jest mało szczegółowy, a kolory słabsze.
Niemniej efekt końcowy w obydwu przypadkach jest mocno zależny od warunków oświetleniowych. Przy kiepskim świetle filmy z obu urządzeń są niestety bardzo słabej jakości. Kamery nie nadają się zatem do kręcenia filmów w pomieszczeniach słabo oświetlonych.
Unikatowe cechy
Kamera Sony Bloggie jest bardziej interesująca niż Vado HD. Nie tylko dlatego, że rejestruje filmy w trybie Full HD, ale także dzięki kilku innym rozwiązaniom. Jednym z nich jest cyfrowa stabilizacja obrazu, drugim – obracana o 270 stopni głowica z obiektywem. Dzięki temu uzyskiwanie nietypowych ujęć pod różnymi kątami lub ujęć wymagających przyjęcia przez operatora trudnej pozycji jest znacznie łatwiejsze.
Dodatkowo w pakiecie z kamerą producent sprzedaje obiektyw pozwalający na rejestrowanie filmów panoramicznych w zakresie 360 stopni. Z ciekawostek należy także wymienić funkcję rozpoznawania twarzy, a w przypadku kamery Creative funkcję rejestracji filmu po wykryciu ruchu.
Pojedynek kamer kieszonkowych wyraźnie wygrywa urządzenie firmy Sony. Ma zdecydowanie więcej funkcji oraz większe możliwości rejestrowania filmów i zdjęć. Oczywiście jest droższe od Vado HD, jednak różnica nie jest znacząca.
Creative Vado HD
PLUSY:
- Rejestrowanie filmów HD Ready
- Małe wymiary i waga
- Przyciski dotykowe
- Intuicyjna obsługa
- Oprogramowanie umieszczono w pamięci kamery
- Uniwersalny port minijack
MINUSY:
- Mały ekran
- Niska rozdzielczość zdjęć
- Krótki czas pracy (2 godziny)
- Brak złącza kart pamięci
Sony Bloggie (PM5K)
PLUSY:
- Rejestrowanie filmów Full HD
- Matryca 5 megapikseli
- Obrotowa głowica z obiektywem
- Dołączona soczewka szerokokątna
- Oprogramowanie na płycie i w pamięci kamery
- Port do kart SD i MS
- Małe wymiary i waga
MINUSY:
- Krótki czas pracy (2 godziny)
- Niezbyt wygodne ulokowanie niektórych przycisków
- Mała część ekranu wykorzystywana przy rejestrowaniu filmów