A A A

Kino w komórce

PC Format 10/2009
Większość dostępnych na rynku komórek umożliwia odtwarzanie filmów wideo. Bez dodatkowych inwestycji możesz efektywnie wykorzystać czas spędzany na dojazdach do szkoły lub pracy, oglądając filmy nakręcone na wakacjach czy udostępniane w internecie.

Kino z telefonu na ścianę

Jeśli obraz na wyświetlaczu telefonu komórkowego jest dla ciebie za mały, możesz skorzystać z kieszonkowego projektora Optoma Pico. Ten miniprojektor wykorzystuje technologię DLP, waży jedynie 120 gramów i ma wymiary 5x10,3x1,5 cm. Urządzenie wyświetla obraz w rozdzielczości 480x320 pikseli, a minimalna odległość od ekranu, ściany lub innej powierzchni wynosi 20 cm, maksymalna 2,5 m (przekątna obrazu wtedy osiąga 60 cali). Pico umożliwia oglądanie filmów np. w samolocie czy pociągu – ekranem staje się oparcie siedzenia pasażera siedzącego przed tobą. W projektor jest wbudowany głośnik, ale lepszą jakość dźwięku uzyskasz, korzystając ze słuchawek. Wbudowany akumulator wystarczy na 90 minut pracy, potem trzeba urządzenie podpiąć do złącza USB. Optoma Pico kosztuje ok. 1000 zł.

Funkcja odtwarzania filmów w prostych modelach komórek musi być zintegrowana z nimi już na etapie produkcji. I tak najczęściej jest w dostępnych obecnie modelach. Jeśli jednak jakiś telefon nie został w nią wyposażony, nie rozbudujesz go o taką możliwość, instalując dodatkową aplikację. Oczywiście wszystkie smartfony, czyli zaawansowane komórki z systemem operacyjnym (Symbian, Windows Mobile, Android itd.), potrafią odtwarzać wideo.

Jakie pliki, jaka jakość

Głównym formatem plików wideo obsługiwanych przez komórki jest 3GP. Smartfony najczęściej oprócz 3GP odtwarzają pliki MP4 (jedna z wersji MPEG‑4) i WMV. Umożliwiają też instalację dodatkowych odtwarzaczy, dzięki którym można na nich odpalać pliki w innych formatach, np. AVI, DivX, XviD. Takim odtwarzaczem jest DivX Mobile Player (więcej w ramce „Darmowy odtwarzacz mobilny”).

Filmy do oglądania na komórce mogą znajdować się w pamięci telefonu – wbudowanej lub na karcie pamięci. Mogą też być wyświetlane strumieniowo wprost z internetu, np. z YouTube (patrz ramka „YouTube w komórce”). Jakość wyświetlanego obrazu zależy głównie od rozdzielczości ekranu zastosowanego w danym telefonie oraz od mocy obliczeniowej procesora. W przypadku filmów z sieci zależy także od tego, w jakiej technologii sieć komórkowa realizuje transmisję w danym miejscu i do jakiej technologii jest przystosowany telefon. Płynną transmisję zapewnią sieci 3G (UMTS) lub HSDPA, ulokowane w dużych miastach i okolicach. Transmisja w technologii GPRS i EDGE będzie mniej komfortowa.

YouTube w komórce, czyli fajne wideo z internetu

Miejscem poszukiwania ciekawych materiałów wideo, odcinków seriali, a czasem nawet całych filmów jest serwis YouTube. Dostępny jest ze wszystkich telefonów komórkowych, pozwalających na przeglądanie stron internetowych i strumieniowe przesyłanie filmów wideo. Wystarczy w takiej komórce otworzyć przeglądarkę i wpisać adres m.youtube.com. Jeśli korzystasz z bardziej zaawansowanego telefonu, możesz wpisać adres www.youtube.com. Telefon za pośrednictwem internetu wyświetla na bieżąco filmy z sieci. Koszt tej przyjemności zależy od objętości filmu i stawek operatora. Przykładowo za obejrzenie wideo o pojemności ok. 4 MB zapłacisz od 80 gr. Jeśli korzystasz z telefonu w Plusie lub MixPlusie, do końca września możesz za darmo oglądać wideo z YouTube; jeżeli twój telefon jest do tego przystosowany – operator zamieścił na stronie www.plus.pl/oferta_indywidualna/plus_abonament/promocje/dla_nowych_klientow/youtube/ listę takich komórek. Rodzaj wykorzystywanej sieci (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA) wpływa na prędkość wyświetlania filmu. Aby odbywało się to płynnie, powinna to być sieć UMTS lub HSDPA.

Dostosowanie filmu do komórki

Informację o tym, czy dany telefon odtwarza filmy wideo, znajdziesz w instrukcji obsługi lub na stronie producenta. Możesz też skorzystać z internetowych banków danych o telefonach komórkowych. Jeden z lepiej rozbudowanych oferuje serwis dostępny pod adresem www.telepolis.pl/telefony.php. W zestawieniu funkcji telefonu sprawdź, jaki format plików wideo odtwarza. Jeśli ten nie jest podany, prawdopodobnie będzie to 3GP.

Znalezienie filmu w formacie odpowiednim do twojego telefonu może nie być łatwe, zwłaszcza gdy rozpoznaje on jedynie pliki 3GP, rzadko obsługiwane przez inne urządzenia przenośne. Możesz jednak łatwo przekonwertować dostępne pliki wideo, tak by można było je oglądać w telefonie. Jednym z programów służących do tego celu jest MobileVideo For 3GP. Na krążku znajdziesz jego wersję testową, a w warsztatach opis konwersji wykonanej w tym programie. Dodatkowo na płycie zamieszczamy artykuł archiwalny z warsztatem pokazującym konwersję plików wideo za pomocą innego programu – iLove.

Możliwości smartfonów są znacznie większe niż telefonów bez systemu operacyjnego. Ponieważ mają znacznie większą moc obliczeniową i obsługują więcej formatów, czasami można na nich odtworzyć film przegrany wprost z komputera, np. na smartfonach z systemem Windows Mobile obejrzysz wideo z pliku WMV.

Zanim rozpoczniesz konwersję plików wideo, sprawdź, ile jest wolnej pamięci w telefonie i na karcie pamięci. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca, możesz np. podzielić film na części i przegrać tylko jego fragmenty albo część umieścić w pamięci wbudowanej, a resztę w zewnętrznej.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto