Jest wygodnie i ładnie
Charakterystyczna klawiatura wyspowa Della XPS 15z jest bardzo wygodna. Dzięki podświetleniu klawiszy można również pisać w ciemnościach. Kolejny mocny punkt to precyzyjny touchpad, który ma sporą powierzchnię i jest dostosowany do obsługi wielodotykiem.
Po obu stronach klawiatury widoczne są kratownice głośników. Takie wyróżnienie sugerowałoby rewelacyjny dźwięk, jednak rewelacji nie ma.
Podobnie jak MacBook, również Dell jest nie do końca przemyślany. Na przykład niewielka odległość między portami USB uniemożliwi podłączenie dwóch nieco większych pamięci flash.
Wydajnie, ale i głośno
Choć XPS 15z nie jest maszyną do gier, zapewnia wydajność, która pozwala cieszyć się wieloma aktualnymi tytułami. Oczywiście wymaga skutecznego chłodzenia, które niestety, nie jest bezgłośne.
Dell ma dwa układy graficzne, przełączane z wykorzystaniem technologii Nvidia Optimus. Dzięki niej maksymalny czas pracy na akumulatorze przekracza 8 godzin – to bardzo dobry wynik. Znaleźliśmy jednak program, w którym Optimus nie zadziałał, jak powinien. To Celestia, która intensywnie korzysta z trybu 3D, a mimo to nie został dla niej uaktywniony szybszy układ graficzny. W grach przełączanie między układami działało bez żadnych problemów.
Również ekran laptopa zasługuje na uznanie, choć jest mocno odblaskowy. Rozdzielczość nominalna to Full HD – rzadkość w klasie 15”. Wadą jest natomiast uginająca się wierzchnia część pokrywy ekranu – ten element mógłby być nieco sztywniejszy.
Dane techniczne Dell XPS 15Z:
procesor Intel Core i5–2410M; ekran 15,6” 1920x1080; grafika zintegrowana oraz Nvidia GeForce GT 525M; pamięć 6 GB DDR3; dysk 750 GB; napęd DVD szczelinowy; interfejsy HDMI, DisplayPort, LAN, 3xUSB, 1xeSATA, Wi-Fi 802.11a/b/g/n, bluetooth, czytnik kart pamięci, kamera; wymiary 385x260x25 mm; waga 2,54 kg.
PLUSY:
- Wydajność wszystkich komponentów
- Rozdzielczość ekranu i jakość obrazu
- Wygodna, podświetlana klawiatura
MINUSY:
- Błyszcząca powierzchnia ekranu
- Słaba sztywność pokrywy ekranu