A A A

Kolorowo i bezpiecznie

PC Format 05/2016
Po wydaniu Dziesiątki pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących bezpieczeństwa i prywatności danych użytkowników korzystających z systemu. Z reguły obawy są przesadzone w tej części poradnika podpowiadamy m.in., jak wyłączyć złe funkcje. Robert Szyszka


Bez gwarancji bezpieczeństwa danych żaden program, a tym bardziej system operacyjny, nie odniesie sukcesu na rynku. Dlatego Windows 10 od chwili publikacji jest bacznie obserwowany, testowany i analizowany przez rzesze specjalistów oraz zwykłych użytkowników. Powodem są niektóre kontrowersyjne zmiany wprowadzone do systemu przez Microsoft – producent w większym niż zwykle stopniu pozyskuje dane o korzystających z jego oprogramowania klientach. Gromadzi informacje o lokalizacji, sposobie korzystania z Windowsa i błędach, przechowuje też hasła służące do logowania. Niektóre nowe funkcje wydają się być zagrożeniem dla prywatności użytkownika.

Z reguły jednak podejrzane funkcje można wyłączyć, a pozornie groźne narzędzia wcale takie nie są. W poradniku pokazujemy, jak zmienić ustawienia prywatności, zablokować wysyłanie części informacji i ograniczyć transfer pozostałych oraz jak zmienić domyślny sposób logowania. Przybliżamy też tylko z pozoru niebezpieczną funkcję Wi-Fi Sense. Aby jednak porady nie zostały zdominowane przez trudne i poważne tematy, tłumaczymy również, jak zapanować nad kolorystyką ekranu logowania. Po ostatniej dużej aktualizacji pojawiły się w tym zakresie nowe możliwości.

Lepsza ochrona prywatności

Opcje konfiguracyjne związane z prywatnością są rozrzucone w wielu miejscach Windows 10. Zmiana ustawień wymaga więc poświęcenia czasu i przekopania się przez wiele okien. To kłopotliwe, jeśli ktoś nie zna dobrze systemu.


Kliknij przycisk startowy, wybierz Ustawienia, a następnie grupę: Prywatność. Zacznij od karty Ogólne. Ustaw suwak w pozycji Wyłączone.


Możesz pozostawić włączoną dostępną na tej samej planszy opcję Włączone. Ograniczy to reklamy do materiałów w wersji językowej twojego systemu.


Kliknij kartę Lokalizacja. Maksimum prywatności uzyskasz po przesunięciu suwaka Lokalizacja do pozycji Wyłączone. Pamiętaj jednak, że ograniczy to funkcjonalność niektórych programów.


Jeśli jednak korzystasz z komputera stacjonarnego, funkcja ta ma niewielkie znaczenie. Dużo więcej danych lokalizacyjnych udostępniasz, używając np. smartfona z Androidem. Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany globalne, dla wszystkich kont, w sekcji: Lokalizacja tego urządzenia jest włączona kliknij przycisk Zmień i w kolejnym oknie ustaw suwak w pozycji Wyłączone. Dodatkowo wyczyść historię lokalizacji za pomocą przycisku Wyczyść.


Możesz też zgodzić się na korzystanie z usług lokalizacji przez tylko niektóre z zainstalowanych aplikacji. Odpowiednie ustawienia zobaczysz po przewinięciu zawartości okna w dół. W podobny sposób możesz również skonfigurować używanie mikrofonu i kamery internetowej (karty Kamera Mikrofon).


Przejdź do karty Mowa, pismo odręczne i wpisywanie tekstu. Kliknij widoczny tam przycisk Przestań mnie poznawać i w kolejnym oknie wybierz Wyłącz. Spowoduje to zablokowanie możliwości dyktowania i wyłączenie Cortany, ale asystentka i tak nie działa w polskiej wersji językowej.


Nie zapomnij też o wyczyszczeniu zapisów przechowywanych w usłudze Bing. Zrobisz to za pośrednictwem strony internetowej, po kliknięciu widocznego w oknie łącza Przejdź do usługi Bing.... Niektóre programy chcą mieć również dostęp do danych takich jak nazwa użytkownika czy jego awatar. Aby to zablokować, kliknij kartę informacje o koncie i ustaw widoczny tu suwak w pozycji Wyłączone.


Kłopoty z prywatnością może powodować także przesyłanie informacji pomiędzy niesparowanymi jawnie urządzeniami. Aby temu zapobiec, otwórz kartę Inne urządzenia, po czym ustaw suwak w sekcji: Synchronizuj z urządzeniami w pozycji Wyłączone.


Kliknij kartę Opinie i diagnostyka, przejdź do sekcji Dane diagnostyczne i dane użycia i rozwiń listę. Wskaż na niej pozycję Podstawowe. Zminimalizuje to ilość informacji przesyłanych do Microsoftu. Całkowite zablokowanie udostępniania danych o komputerze nie jest niestety możliwe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto