Komputer dla grafika 3D
Ten drugi będzie lepszy wtedy, gdy podkręcimy procesor. Uzyskany przyrost wydajności będzie większy niż w przypadku AMD, lecz trzeba się też liczyć z wydatkiem na efektywniejszy system chłodzenia. Oczywiście po zastosowaniu lepszego chłodzenia można będzie także zwiększyć częstotliwość procesora AMD (do około 4 GHz).
Choć karta graficzna w stacjach roboczych nie ma wielkiego znaczenia (nie bierzemy pod uwagę renderingu z udziałem kart graficznych), proponujemy do tego zestawu konstrukcję Vertex 3D VX5670 1GBD5-HV2 o całkiem niezłej wydajności. Konfigurację uzupełnimy 8 GB pamięci RAM marki Goodram oraz zasilaczem Corsair CMPSU-430CXV2EU, który będzie miał
80 W zapasu.
Niestety, ze względu na zawrotne ceny dysków twardych proponujemy zakup dysku o pojemności tylko
500 GB.
Sercem tego zestawu będzie procesor Core i7 2600 K, który wraz z wydajnym chłodzeniem będzie można podkręcić do 4,5 GHz. Ponadto proponujemy dysk SSD, który będzie pełnił funkcje dysku systemowego. Dzięki temu zostaną znacznie przyspieszone procesy związane z otwieraniem wielkich scen czy plików graficznych. Drugi, zwykły, dysk posłuży do przechowywania projektów. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej konfiguracji ze względu na wysokie ceny dysków twardych sugerujemy zakup jednego dysku 1 TB.
Do takiej konfiguracji, uwzględniając podkręcanie, potrzebny będzie zasilacz o mocy 550 W. Przyjmując spory zapas, zalecamy nabycie 700-watowego zasilacza OCZ Stealth-
XStream 2.
Zaproponowany przez nas układ ma odblokowany mnożnik i przy odpowiedniej płycie głównej oraz wydajnym chłodzeniu można go łatwo podkręcić do wysokich częstotliwości (nawet 4,7 GHz). Testy wskazują na to, że procesor Intel Core i7 3930K po podkręceniu do 4,7 GHz staje się wydajniejszy od platformy bazującej na dwóch procesorach Intel Xeon 5650 pracujących z nominalną częstotliwością.
Płyta główna Asusa P9X79 PRO, choć nie jest topową konstrukcją, nie ustępuje jednak znacznie droższym rozwiązaniom. Jej zaletą jest obsługa do 32 GB RAM, z czego skorzystamy, instalując w niej osiem modułów po 4 GB każdy.
Windows 7 Home Edition obsługuje tylko 16 GB pamięci RAM, z tego względu trzeba więc sięgnąć po droższą wersję – Windows 7 Professional. Ponadto sugerujemy kupno dysku SSD Kingstona HyperX, który jest droższy od zaproponowanego wcześniej Corsaira, ale przez wielu użytkowników uznawany za bardziej niezawodny. Oczywiście drugi dysk twardy do przechowywania gotowych projektów na pewno się przyda.
Notebook ma 17-calową matrycę o rozdzielczości 1600x900. Mankamentem jest brak zainstalowanego systemu operacyjnego.