Obsługa komputera nie sprawia najmniejszych trudności, co jest wynikiem zastosowania wygodnej klawiatury i dobrze zaprojektowanego gładzika.
Wyposażenie
Testowany model ma kompletne wyposażenie. W zestawie znalazła się bezprzewodowa karta sieciowa 802.11n, bluetooth oraz gigabitowa karta sieci ethernet. Notebook ma również kamerę internetową i wbudowany mikrofon, co jest już standardem w przenośnych urządzeniach do komunikacji. Obok typowych interfejsów w komputerze znajduje się port HDMI do przesyłania obrazu i dźwięku. Niestety, ze względu na kompaktowe gabaryty w wyposażeniu zabrakło gniazda kart rozszerzeń (np. ExpressCard).
Ogromną zaletą modelu Aspire 4810T jest doskonała mobilność. Obok pełnego wyposażenia komputer ma bardzo małe wymiary i waży niewiele ponad 2 kg. Producent zamontował w nim także bardzo pojemny akumulator, który według zapewnień wystarczy na około 8 godzin pracy. W naszych testach osiągnęliśmy aż 11 godzin pracy bez prądu w trybie spoczynku. W czasie obciążenia (odtwarzany film HD, włączone interfejsy bezprzewodowe, maksymalna jasność ekranu) czas obniżył się do 4,5 godziny, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem. W typowych zadaniach (aplikacje biurowe, internet) czas pracy powinien wynosić właśnie 7–8 godzin.
Wydajność
Niestety notebook Acera nie zachwyca wydajnością. Długi czas pracy na akumulatorze osiągnięto przez zastosowanie słabej grafiki Intela i jednordzeniowego procesora Core 2 Solo o zegarze
1,4 GHz. O ile osiągi tych podzespołów wystarczają do pracy biurowej, o tyle o bardziej, obciążających programach, a tym bardziej grach można zapomnieć. Panoramiczny ekran 16:9 z rozdzielczością 1366x768 sugeruje jednak, że odtwarzanie filmów to właściwe przeznaczenie notebooka. Do tego celu wydajność jest wystarczająca, ale ze względu na słaby procesor należy wyłączyć z tego filmy w formacie HD.
PLUSY:
- Długi czas pracy na bateriach
- Dobra klawiatura i touchpad
- Ciekawa stylistyka
- Ekran 16:9 dobry do filmów
MINUSY: