A A A

Komputer na szóstkę

PC Format 10/2011
Komputer nie nauczy się za nikogo na klasówkę ani nie odrobi pracy domowej. Może jednak pomóc w zdobywaniu wiedzy i przechowywaniu materiałów edukacyjnych. Podpowiadamy, jaką konfigurację wybrać, aby była to naprawdę dobra inwestycja. SEBASTIAN KRĘZEL

Prosty notebook do prostych zastosowań

Ogromna większość użytkowników laptopów korzysta z nich prawie wyłącznie w jednym miejscu: w domu, na biurku, przy zasilaniu z sieci elektrycznej. Zatem laptopy wygrywają z pecetami wcale nie mobilnością, ale tym, że zajmują mniej miejsca i są bardziej energooszczędne. Dla większości osób cechy związane z mobilnością (zwarta obudowa, pojemny akumulator) nie są tak istotne, jak cena. Dlatego na początku wskażemy notebooki dobre, ale przede wszystkim ekonomiczne.

Cechy taniego laptopa

W pełni funkcjonalny i nowoczesny sprzęt można kupić już za 1500 złotych. Takie niedrogie konfiguracje mają kilka cech wspólnych: dwu- rdzeniowy procesor, ekran o przekątnej około 15” i rozdzielczości 1366x768, wagę około 2,5 kg. Nie jest to mały i lekki sprzęt, na którym można wygodnie popracować poza domem, ani wydajny, na którym da się grać. Jednak bez problemu można wykonywać 90 procent prac potrzebnych w szkole czy na uczelni.

Czego unikać

W sklepach jest mnóstwo niedrogich laptopów, ale wśród nich łatwo trafić na taki, który nie spełni wymagań użytkownika. Najlepszym przykładem są netbooki. Wyposażone są w niezbyt wydajny procesor (najczęściej Atom), mało pamięci (1–2 GB) i mały ekran (10–12”), niekiedy o rozdzielczości zaledwie 1024x600. To wszystko powoduje, że na netbooku nie da się wykonać wielu prac. Owszem, taki komputer może być dobrym dodatkiem do domowego wydajnego peceta, ale jako główny sprzęt do pracy czy zastosowań edukacyjnych w ogóle się nie sprawdza. Nie warto więc zaczynać przygody z komputerami od netbooków, bo poza niską ceną (od ok. 800 zł) nie mają nic do zaoferowania.

Wiele tanich notebooków jest sprzedawanych bez systemu, dzięki czemu są tańsze, ale użytkownik nie uzyskuje pełnowartościowego narzędzia pracy. Zwykle kończy się to wydaniem kolejnych 300 zł na Windows 7, więc lepiej kupić komputer, który ma od razu ten system.

Jakie podzespoły wybrać

Komputer do nauki nie musi mieć bardzo dużej wydajności – powinna to być przeciętna konfiguracja, która cechuje się dobrym stosunkiem możliwości do ceny. Jej podstawą powinien być dwurdzeniowy procesor, taki jak Core i3 lub jeden z niższych modeli Core i5. Mogą to być układy Core pierwszej generacji, z trzycyfrowym oznaczeniem (np. Core i3 380M), bo druga generacja (z oznaczeniem czterocyfrowym) jest jeszcze za droga, choć godna polecenia ze względu na wydajność i energooszczędność.

Oprócz procesora warto zwrócić uwagę na pojemność pamięci RAM – notebook powinien mieć jej 4 GB. Jednak jeśli ma mniej, nie jest to dużym problemem, ponieważ prawie we wszystkich notebookach można dołożyć dodatkowy moduł pamięci.

Warto używać 64-bitowej wersji Windows 7. Pozwala ona uzyskać wyższą wydajność w programach 64-bitowych, a także wykorzystać pamięć RAM o pojemności 4 GB lub więcej (systemy 32-bitowe obsługują 3–3,5 GB RAM).

Jeśli chodzi o układ graficzny, dźwiękowy i sieciowy, dysk twardy, napęd optyczny i inne ważne komponenty, właściwie w każdym notebooku są one tak dobrane, że wystarczą przeciętnemu użytkownikowi.

Office dla słabego komputera

Część komputerów, np. netbooków, ma za słabą konfigurację, by sprawnie działał na nich pakiet biurowy, taki jak MS Office czy LibreOffice. Alternatywą są jednak aplikacje, które uruchamia się w internecie, czego najlepszym przykładem jest Google Docs. Aplikacje nie wymagają instalacji (miejsca na dysku) ani wydajnego procesora. Ponieważ są uruchamiane bezpośrednio z internetu, głównym wymaganiem jest szybkie łącze internetowe.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto