Laptopy do zadań specjalnych
Oprócz setek typowych notebooków domowych dostępne są inne konfiguracje, wykonane pod kątem różnych zastosowań: pracy poza domem (np. na uczelni), gier, tworzenia i obróbki grafiki i filmów itp. Podstawą są te same komponenty, co w tanim notebooku. Nadal aktualne są porady dotyczące np. pojemności RAM czy systemu 64-bitowego. Różnią się szczegółami, które prezentujemy poniżej.
Małe i energooszczędne
W tej kategorii dominują notebooki z ekranem o przekątnej 12–14”, procesorami Intel Core drugiej generacji (np. Core i5 2410M), a także pojemnymi akumulatorami. Są lekkie (około 2 kg), płaskie (około 3 cm grubości) i pracują nawet 8–10 godzin bez konieczności ładowania akumulatora. Małe notebooki są z zewnątrz bardzo podobne do netbooków, jednak ich możliwości i komfort pracy są bez porównania większe.
Takie komputery nie są idealne dla każdego użytkownika i do wszystkich zastosowań. Stosunkowo niewielki ekran o rozdzielczości 1366x768 nie nadaje się do wielu programów, np. popularnego Photoshopa, bo okna tych aplikacji są po prostu tak duże, że nie mieszczą się na ekranie komputera. Dla wielu osób minusem takiej konfiguracji może być także brak napędu optycznego.
Laptopy, które mają długo pracować na baterii, powinny być wyposażone w dyski SSD. Niestety, nie są one seryjnie montowane, bo zwiększa to końcową cenę o kilkaset złotych.
Duże i wydajne
Przeciwieństwem notebooków mobilnych są modele duże, które mają wydajniejsze podzespoły, ekran o podwyższonej rozdzielczości, dwa dyski twarde itd. Dzięki temu swoimi możliwościami dorównują pecetom. Ze względu na swój rozmiar, wagę i krótki czas pracy na baterii nie nadają się jednak do noszenia ze sobą, lecz raczej do przenoszenia z miejsca na miejsce.
Jeśli jednak laptop ma zastąpić peceta, nie tylko może, ale nawet musi mieć starannie dobrane podzespoły.
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na procesor, bo w wielu notebookach jest to element niewymienny. Odpowiednią wydajność zapewni jeden z szybszych układów Core drugiej generacji, np. popularny, czterordzeniowy Core i7 2630QM. Do wielu zdań, a w szczególności do gier, niezbędna będzie wydajna grafika, np. GeForce GT 460M, 550M, 555M lub Radeon HD 6700M, 6850M.
Koniecznie trzeba też zadbać o wysoką rozdzielczość ekranu, na szczęście coraz więcej modeli ma ekrany 1600x900, nie brakuje także coraz tańszych laptopów z ekranami Full HD (1920x1080).
W dużym laptopie zmieszczą się także komponenty, na które w mniejszych konstrukcjach nie ma szans. Mogą to być np. dwa dyski, które można połączyć w RAID0 w celu uzyskania lepszej wydajności albo wykorzystać niewielki dysk SSD na system i bardzo pojemny na dane. Duży notebook powinien mieć również na klawiaturze dodatkową sekcję numeryczną, która przydaje się w arkuszach kalkulacyjnych.