A A A

Konsola - najlepszy sprzęt do grania w gry?

PC Format 5/2013
Konsola do gier to urządzenie dużo prostsze w obsłudze i mniej awaryjne niż pecet. Z tych względów w niektórych sytuacjach znacznie lepiej nadaje się na sprzęt do grania.

Włączasz urządzenie, wkładasz płytę z grą i po krótkiej chwili już grasz. Nie musisz się martwić o konfigurację ustawień graficznych, czy niekompatybilne sterowniki. Granie na konsoli jest też wygodne – kanapa i bezprzewodowy joypad w rękach to lepszy układ niż biurko, klawiatura i myszka. Ceną za wygodę i łatwą obsługę jest wyższy koszt gier – nowości kosztują około 200 zł.

Tańsze gry

Sposobów na nie jest kilka – pierwszy to kupowanie gier używanych. Większość specjalistycznych sklepów z grami prowadzi wymianę gier – oddajesz stary tytuł, dopłacasz kilkadziesiąt złotych i otrzymujesz inną grę, którą po przejściu możesz znowu wymienić. Dobrym źródłem tanich używanych gier jest także Allegro. Każda konsola ma swój sklep cyfrowy. Za pośrednictwem internetu, bezpośrednio z konsoli możesz kupować gry w postaci elektronicznej. Są to mniej rozbudowane tytuły kosztujące 40–80 zł.

Playstation lub Xbox

Ponieważ konsole firmy Nintendo są w Polsce bardzo mało popularne, skoncentrujemy się na wyborze między konsolami Sony Playstation 3 i Microsoft Xbox 360 – dwoma konkurencyjnymi konsolami o porównywalnych możliwościach i zbliżonej cenie. Długotrwała obecność na rynku spowodowała, że można spotkać kilka wersji tych urządzeń. Główne różnice to wygląd obudowy oraz pojemność dysku twardego. Ceny PS3 zaczynają się od 800 zł za wersję z dyskiem 12 GB, a kończą na 1050 zł za wersję z dyskiem 500 GB. A w przypadku Xboksa od 600 zł – dysk 4 GB, do 1300 zł – dysk 320. Jeśli planujesz kupowanie gier z cyfrowej dystrybucji, warto wybrać urządzenie z większym dyskiem twardym. Obie konsole są sprzedawane z jednym joypadem. Do zabawy w dwie osoby będzie potrzebny dodatkowy kontroler (cena około 150 zł). W sklepach znajdziesz konsole sprzedawane w komplecie z różnymi grami oraz większą liczbą kontrolerów.

Większość gier dostępna jest na obu konsolach, choć są również tzw. tytuły ekskluzywne – dostępne tylko dla jednej. Jeśli planujesz granie w sieci z innymi użytkownikami, weź pod uwagę to, że w przypadku Xboksa abonament na tę usługę kosztuje około 150 zł rocznie.

Konsole możesz wykorzystać jako odtwarzacz filmów (blu-ray w przypadku PS3) lub muzyki. Stopniowo powiększa się też liczba dostępnych na konsolach usług sieciowych, np. na PS3 możesz oglądać filmy w usłudze ipla. Dostępne są także m.in.: przeglądarka internetowa, YouTube, Facebook i Twitter.

Kontrola ruchem

Dużą atrakcją – szczególnie dla młodych graczy – może być kontrolowanie gier ruchem ciała. Jest on wykorzystywany w szerokiej gamie gier sportowych, muzycznych oraz w klasycznych tytułach. Kontrolery ruchu kupisz osobno lub w zestawie z konsolą. Xbox Kinect (cena około 450 zł) to kilka kamer zamkniętych w jednej obudowie, które umieszczasz obok telewizora. Kinect reaguje na ruchy wszystkich kończyn oraz na głos. Sony Move jest kontrolerem, który trzymasz w dłoni – konsola reaguje więc tylko na ruch rąk. Zestaw podstawowy – kontroler plus kamerka śledząca ruch – kosztuje 240 zł, ale niektóre gry wymagają dwóch kontrolerów (dodatkowy kosztuje 130 zł). Oba konkurencyjne rozwiązania wymagają dobrego oświetlenia w pomieszczeniu oraz 2–3 metrów wolnej przestrzeni między graczem a telewizorem.

Podłączenie

Konsola stacjonarna ma komplet portów audio-wideo, dzięki którym podłączysz ją do niemal każdego telewizora lub monitora komputerowego. Najlepszą jakość obrazu daje użycie portu HDMI oraz panoramicznego telewizora LCD lub plazmowego. Część gier potrafi wyświetlać obraz 3D – do wykorzystania tej opcji potrzebny jest telewizor 3D. Ponieważ gry na konsole oferują dźwięk przestrzenny, warto podłączyć także zestaw kina domowego.

Konsole przyszłości

W przeciwieństwie do peceta konsolę kupujesz na lata – czas „życia” konsoli to 6–7 lat. W tym czasie peceta musisz wzmacniać 2–3 razy. Aktualna generacja konsoli dobiega już końca. Pod koniec roku można spodziewać się premiery nowych wersji Playstation i Xboksa. Pozornie zakup konsoli w tym momencie jest więc nieopłacalny. Jednak premiera nowych urządzeń nie oznacza porzucenia przez producenta starych modeli. Gry na Playstation 3 i Xboksa 360 będą ukazywały się jeszcze przez kilka lat. Dodatkowo cena obu konsoli mocno spadnie po premierze nowych modeli.


Ocena:
Oceń:
(aby ocenić, musisz się zalogować w serwisie)
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Sony13
Sony13
8 sierpnia 2013, 23:20
Konsola nie jest najlepsza do grania, wydajnością peceta nie może się równać, a co dopiero do funkcjonalności. Deweloperzy mogę na pc zrobić więcej i lepiej, a na konsoli już tak fajnie nie jest choć prościej bo to tylko jeden sprzęt.
Zashi
Zashi
8 sierpnia 2013, 21:50
Osobiście preferuję komputer. Jakoś wątpię, aby nadchodzące konsole opierały się na modelu "Włączasz urządzenie, wkładasz płytę z grą i po krótkiej chwili już grasz.". Logowanie, sprawdzanie legalności, sprawdzanie aktualności i tym podobne. Moim zdaniem konsole nadają się tylko do kilku gatunków gier - przykładowo sportowe czy bijatyki. Z drugiej strony do komputera można podłączyć pada, a więc jeśli ktoś musi wybrać: komputer lub konsola, to zdecydowanie powinien wybrać komputer. Większa funkcjonalności.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto
Zgadzam się