Przyda się znajomość języków
|
Kupowanie za granicą wymaga znajomości języka angielskiego przynajmniej w stopniu podstawowym. Jest to niezbędne, by zrozumieć zapisy w regulaminie sklepu znajdującego się poza Polską. W szczególności należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi wysyłki zamówionego towaru poza kraj, w którym rezyduje dany sklep. Proponujemy dwa serwisy wspomagające tłumaczenie obcojęzycznych zwrotów.
- Pierwszy serwis to Nice Translator (www.nicetranslator.com). Jego obsługa jest bardzo prosta: klikamy przycisk i wybieramy . Następnie w polu tekstowym wystarczy wpisać/wkleić frazę do przetłumaczenia (mechanizm automatycznie rozpoznaje wprowadzany język). Tłumaczenie pojawi się pod polem tekstowym.
- Drugą pomocą językową jest serwis Google Tłumacz (http://translate.google.pl/). Z rozwijanych list należy wybrać języki, określając kierunek tłumaczenia. Następnie wkleić tekst do przetłumaczenia w widoczne na stronie pole tekstowe i kliknąć przycisk . Po prawej stronie wejściowego pola tekstowego zostanie wyświetlone tłumaczenie.
|
Możesz zamówić towar wprost od producenta. Warto podkreślić, że sami producenci dostrzegają potencjał handlowy internetu i tworzą, jeżeli nie sklepy online, to przynajmniej bardzo rozbudowane katalogi produktów. W naszym przewodniku po internetowych zakupach zajmiemy się teraz kupowaniem towarów poza granicami Polski. W naszym przykładzie kupujemy najnowszy model butów znanej firmy. Zaczynamy zakupy od oficjalnego serwisu producenta. Pokażemy krok po kroku, jak łatwo i bezpiecznie znaleźć odpowiedni towar, złożyć zamówienie, dokonać w bezpieczny sposób opłaty za produkt i w rezultacie otrzymać paczkę z zamówionymi butami.
Ciekawostką jest możliwość samodzielnego projektowania wyglądu wybranego buta. Na specjalnie przygotowanej stronie www.nikeid.com możesz stworzyć niepowtarzalny wygląd butów, zmienić ich kolorystykę, umieścić naszywkę z napisem, dodać logo ulubionego klubu sportowego, własne inicjały itp. Takiej możliwości nie da ci żaden sklep tradycyjny. Internet górą!
Korzystanie z zagranicznych porównywarek cen
Serwisem porównującym ceny dysponuje światowy potentat wyszukiwarkowy. Kupując w Europie, można skorzystać np. z brytyjskiego serwisu Google Products (www.google.co.uk/products). Wystarczy w polu wyszukiwania wpisać model poszukiwanego obuwia. Na liście wyników pojawią się znalezione sklepy, ceny, a także, co najważniejsze, oceny tych sklepów. Podobnie jak w przypadku zakupów internetowych na rodzimym rynku, pamiętaj, by wybierać tylko wysoko i przez wielu internautów oceniane sklepy. Stosuj się do tych samych porad, które podaliśmy przy okazji zakupów w Polsce.
Informacje celne
Polska, przystępując do UE, została objęta unią celną. Odprawie celnej podlegają towary przywożone bądź otrzymywane spoza krajów Unii Europejskiej.
Jeżeli zamierzamy kupić towar w sklepie zlokalizowanym poza UE, warto skonsultować się z polską Informacją Celną, działającą przy Ministerstwie Finansów.
Telefon Informacji Celnej:
(+48 22) 694 31 94 (godz. 9–16)
(+48 22) 694 30 91 (godz. 9–16)
e-mail: Informacja.Celna@mofnet.gov.pl