Czym się wyróżnia
Główną innowacją jest nowy typ lampy, w której źródłem światła są diody LED i lasery – w wyniku odpowiedniej ich kombinacji udało się uzyskać światło białe. Lampa ma żywotność aż 20 tys. godzin, a więc praktycznie przez cały okres eksploatacji projektora. Zaletą jest również brak konieczności rozgrzewania projektora i jego natychmiastowe wyłączanie.
Nowa żarówka nie pozwala jednak zaoszczędzić energii, bo ma moc 270 W. W dodatku projektor znacznie się nagrzewa i głośno pracuje. Na szczęście ma dwa tryby ekonomiczne o zmniejszonej jasności, z czego ten najbardziej oszczędny wycisza pracę urządzenia do ok. 29 dB, a moc obniża do ok. 100 watów.
Wyposażenie
Moduł Wi-Fi podłączany do portu USB służy do bezprzewodowego przesyłania obrazu. Rozwiązanie wydaje się proste, ale podczas testów zainstalowany na laptopie program Wireless Connection 3 z nieznanych powodów nie mógł się połączyć z projektorem.
Ciekawostką jest regulacja 2-krotnego zoomu optycznego oraz ostrości bezpośrednio za pomocą pilota, a nie pierścieni na obiektywie.
Jakość obrazu
Pod tym względem urządzenie jest przeciętne. Minusy to chociażby kontrast, który przy standardowych ustawieniach wynosi tylko 310:1. Błąd odwzorowania barw nie jest duży – generalnie są one wyświetlane dobrze, chociaż kolor czerwony jest zbyt wyblakły, a barwy fioletowe i różowe są zbyt jaskrawe. Dokucza też efekt tęczy DLP. Mocne strony to np. świetna geometria i ostrość obrazu, system automatycznej korekcji zniekształceń trapezowych czy równomierne oświetlenie ekranu.
Dane techniczne Casio XJ-A135:
panel 0,55’’ DLP; rozdzielczość 1024x768; jasność 2000 ANSI lumenów; kontrast 1800:1; wejścia D-Sub, HDMI, kompozytowe, audio, USB;
wymiary 297x210x43 mm; waga 2,3 kg
PLUSY:
- Dobra geometria i ostrość
- Szybkie włączanie i wyłączanie
- Regulacja zoomu i ostrości na pilocie
- Moduł Wi-Fi w zestawie
- Długa żywotność lampy
- Małe wymiary i niska waga
MINUSY: