A A A

Laptopy domowe

PC Format 01/2010
Omawianie wyników naszego wielkiego testu notebooków zaczniemy od najbardziej popularnej kategorii, cechującej się największą uniwersalnością. To przystępne cenowo modele, z ekranami 1516, wyposażone w procesory dwurdzeniowe. Są to modele do używania w domu, natomiast nie za bardzo nadają się do pracy mobilnej.

O ile notebook jest wolniejszy od peceta

Wydajność najlepszego notebooka w teście porównaliśmy z osiągami komputera stacjonarnego w podobnej cenie. Ten drugi zawiera mi.n. procesor Core 2 Duo E7300, 4 GB pamięci, grafikę z układem GeForce GTS 250, dysk Seagate Barracuda 7200.12, tanią nagrywarkę DVD. Ma także monitor 22” o pełnej rozdzielczości HD oraz system Windows 7. Lepsze jest jego wyposażenie oraz osiągi.

Bogate wyposażenie

Jeśli notebook ma ci zastąpić domowego peceta, zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Pamiętaj, że da się go rozbudowywać tak swobodnie, jak komputer stacjonarny. Większości osób wystarcza ekran o przekątnej ponad 15”, choć pojawia się coraz więcej niedrogich modeli z ekranami 16” oraz 17”. Taka przekątna wydaje się mała, ale ekrany notebooków mają za to wysoką rozdzielczość, nawet 1680x1050 pikseli (czyli jak monitor 22-calowy).

Jednak wszystko wskazuje na to, że w tej grupie notebooków dominować będą ekrany o „telewizyjnej” rozdzielczości 1366x768 pikseli, bo jest ich coraz więcej. Jednym z takich modeli jest wyjątkowo mały model Sony uwzględniony w naszej tabeli. Ma ekran tylko 14”, ale jego wyposażenie kwalifikuje go raczej do zastosowań stacjonarnych niż mobilnych.

Jeśli chodzi o inne elementy wyposażenia, musisz się zastanowić, czego potrzebujesz na co dzień. By notebook był jak najbradziej uniwersalny, powinien mieć m.in. port eSATA, wyjście HDMI, wbudowany czytnik kart pamięci, a także Wi-Fi w standardzie 802.11n. Nie powinno zabraknąć również innych interfejsów bezprzewodowych, jak bluetooth do połączenia z telefonem czy myszą w tym standardzie, a także portu podczerwieni czy modemu 3G. Wśród testowanych komputerów dobrze wypada pod tym względem Fujitsu, a najuboższą konfigurację ma niedrogi Lenovo G550.

Kupując w tej chwili notebook, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na system. W sprzedaży jest mnóstwo modeli z Windows Vista, choć na rynku jest już Windows 7. Lepiej więc wybierać wśród notebooków z tym nowszym systemem. Jeśli nie ma wśród nich takiego, który ci odpowiada, poczekaj kilka tygodni – nie będziesz żałować.

Do pracy i gier

Skoro notebook ma zastąpić w domu peceta, musi zapewnić wydajność na odpowiednim poziomie. Dlatego podstawą w notebookach są obecnie procesory dwurdzeniowe Intela lub AMD – w większości modeli są to Intel Pentium Dual-Core (w modelach tańszych) lub Core 2 Duo (w droższych). Nieco słabszym, ale i tańszym procesorem jest AMD Turion X2 czy AMD Athlon II, tyle że w sprzedaży jest znacznie mniej notebooków z tymi układami.

Ważnym elementem wyposażenia domowego notebooka jest układ graficzny. Jednak chyba nie ma konfiguracji, która spełni oczekiwania wymagającego gracza. Najszybsze układy graficzne używane w notebookach, choćby Nvidia GeForce GT 240M czy GTS 250M, to zaledwie średni przedział cenowy. Wiele gier będzie działało na takich notebookach bez najmniejszych problemów, ale w niektórych trzeba będzie zmniejszyć rozdzielczość albo ustawić niższy stopień szczegółowości obrazu, by grafika była płynnie wyświetlana.

Nie do noszenia

Notebooki z omawianej, bardzo popularnej kategorii mają dużo zalet, ale jedną podstawową wadę – ograniczoną, jak na komputery przenośne, mobilność. Ich ciężar, wynoszący średnio 2,6 kg, a razem z zasilaczem, kablami, często również myszką, nawet przeszło 3 kg, nie sprzyja transportowaniu ich w plecaku czy torbie.

Drugą kwestią jest pojemność akumulatora w stosunku do zapotrzebowania na prąd. Nawet akumulatory o pojemności 50–60 Wh (watogodzin) są w stanie zasilać notebook przez niecałe 4 godziny. Wśród testowanych modeli rekordzistą okazał się Lenovo G550 (ponad 7 godzin). Jednak przy obciążeniu (np. podczas odtwarzania filmu) notebook działa już znacznie krócej – średnio 100 minut, a niekiedy nawet 70 minut. Okazuje się więc, że przy braku zasilania sieciowego nie da się nawet obejrzeć filmu trwającego półtorej, dwie godziny.

Naturalnie czas pracy na akumulatorze może być dłuższy, co da się osiągnąć na dwa sposoby: kupując akumulator o większej pojemności albo wybierając notebook z mniej wydajnym, ale bardziej energo- oszczędnym procesorem, np. Core 2 Solo. Na następnej stronie prezentujemy takie właśnie konfiguracje.


Tagi: testy laptopy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto