A A A

Lis na sterydach

PC Format 09/2014
Przez ostatnie miesiące Mozilla prężnie rozwijała Firefoksa. Otrzymał nowocześniejszy wygląd i sporo ciekawych innowacji. Niestety, nadal brakuje w pełni 64-bitowej wersji tej przeglądarki. Zastępuje ją jednak z powodzeniem projekt Waterfox. MACIEJ PIOTROWSKI

W czasie coraz większej popularności 64-bitowych systemów operacyjnych niechęć producentów przeglądarek internetowych do tworzenia specjalnych wersji swoich sztandarowych aplikacji może nieco dziwić. Wśród powodów tej sytuacji najczęściej wymienia się brak kompatybilności z istniejącą już bazą dodatków i rozszerzeń. Między innymi dlatego w 2012 roku Mozilla ogłosiła, że prace nad 64-bitowym Firefoksem na systemy Windows zostają oficjalnie wstrzymane. I choć protest użytkowników skłonił twórców do zmiany ich decyzji, to jednak, mimo obietnic, końca prac i ostatecznej wersji jakoś nie widać.

Powstałą lukę szybko zapełniły jednak projekty bazujące na oficjalnym kodzie źródłowym Firefoksa, ale dostosowane do 64-bitowej architektury. Jedną z takich przeglądarek jest właśnie Waterfox.

Szybkość to podstawa

O przewadze 64-bitowej wersji przeglądarki nad jej 32-bitową odmianą decyduje charakterystyka architektury x64. Oznacza to odczuwalny przyrost szybkości działania aplikacji, szczególnie podczas wczytywania stron wypełnionych treściami multimedialnymi. Dzięki zastosowanym w Waterfoksie optymalizacjom kodu źródłowego pod kątem pełnego wykorzystania możliwości 64 bitów twórcom tej przeglądarki udało się zdeklasować konkurencję w większości testów wydajności. Co prawda realne przełożenie na rzeczywistą pracę pod obciążeniem jest nieco mniejsze, ale w porównaniu do oficjalnych 32-bitowych kompilacji i tak jest dużo lepiej. Co najważniejsze jednak, wszystko odbywa się przy zachowaniu pełni możliwości klasycznego Firefoksa, i to w jego najnowszej odsłonie.

Nieprzypadkowo Waterfox nosi podobne oznaczenia co oficjalne wydania przeglądarki Mozilli, które stanowią podstawę jego kolejnych aktualizacji. W obecnej wersji programu znajdziesz więc nie tylko odnowiony, obrazkowy interfejs głośnego już projektu Australis, ze specyficzną, choć nieco zmodyfikowaną ekspozycją kart i zmodyfikowanym górnym paskiem narzędziowym, ale i nowy, oparty na chmurze mechanizm synchronizacji Firefox Sync oraz zaktualizowany silnik renderujący Gecko.

Aktualna i bezpieczna

Przy tak olbrzymiej różnorodności rozszerzeń dostępnych na Firefoksa trudno się dziwić, że zgodność ulubionych dodatków z jakimkolwiek nowym jego wydaniem okazuje się nie mniej ważna niż jego wydajność czy stabilność. Waterfox i na tym polu jednak nie zawodzi, obsługując niemal wszystkie dodatki, motywy i wtyczki, jakie dotąd stworzono dla 32-bitowej przeglądarki Mozilli. Jedynym wyjątkiem są tu Adobe Flash Player, Microsoft Silverlight oraz Java Runtime Environment, które wymagają specjalnych, 64-bitowych wydań i są niezbędne do właściwego działania programu.

W zamian otrzymujesz nie tylko szybciej uruchamiającą się stabilną przeglądarkę stron WWW, ale i pośrednio – nieco większe bezpieczeństwo podczas jej użytkowania. Wynika ono z właściwości 64-bitowych wersji Windows, które do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem wykorzystują większą ilość dostępnej pamięci operacyjnej i powiązane z tym mechanizmy w rodzaju ASLR (Adress Space Layout Randomization) służące do losowego rozkładu przestrzeni adresowej.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
2 grudnia 2014, 13:09
Bo jak masz 32 bitową to nie wykorzystasz więcej, jak ponad 3 GB ramu. I wtedy ram się marnuje. :E
Rincewind
Rincewind
2 grudnia 2014, 12:00
Ktoś mógłby mi wytłumaczyć sens korzystania z 64bitowej przeglądarki?
avatar
~Anonim
2 grudnia 2014, 10:38
Witam! Może i dla użytkowników "Windowsa" nie ma 64-bitowego "Firefoksa", ale za to jest pochodna "Firefoksa" o nazwie "Waterfox" [http://www.programosy.pl/program,waterfox.html], a ten jest tylko w wersji 64-bitowej. Jednak jestem przekonany, że prędzej czy później i dla "Windowsa" pojawi się 64-bitowy "Firefox". Kto wie...? Może już w przyszłym (2015) roku?:oczy:
koneton
koneton
2 grudnia 2014, 08:43
Cóż, pod Linuksem Firefox jest 64 bitowy już od lat. Używanie przeglądarki 64 bitowej pod Windowsem jest ciągle problematyczne i wiąże się z różnymi problemami, szczególnie w przypadku dodatków/pluginów (dotyczy wszystkich, włącznie z IE).
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto