Jakość obrazu
Bardzo dobrze działającym mechanizmem w kamerze Geniusa jest automatyczna regulacja ostrości, dzięki której obraz ma zawsze odpowiednią jakość. Choć funkcja ta dostępna jest także w innych kamerach, nie zawsze działa tak dobrze. Atutem są także nasycone kolory, brak znaczących zniekształceń geometrii i brak smużenia. Optymalny obraz uzyskuje się przy rozdzielczości 640x480, bo przy większej staje się mniej płynny, szybkość jego rejestrowania spada do 9 klatek na sekundę. Jednak podczas przesyłania obrazu przez internet nie ma to znaczenia, bo i tak zwykle wykorzystuje się niższe rozdzielczości.
Największe zastrzeżenia powoduje balans bieli. Ruchomy obraz jest lekko zielonkawy, natomiast zdjęcia z kamery są już zdecydowanie zbyt zielone. Niestety, próby regulowania tego parametru są bezskuteczne.
Pozostałe parametry (rozdzielczość, jasność, kontrast itp.) można z powodzeniem regulować za pomocą dołączonego oprogramowania. Ponadto udostępnia ono funkcje, takie jak dodawanie ramek i efektów kolorystycznych, wykrywanie ruchu i twarzy, zapis filmów na dysku, wideokonferencje.
Konstrukcja i wyposażenie
Dzięki odpowiedniej konstrukcji mechanicznej kamerę Geniusa można postawić na stole, zawiesić na monitorze LCD albo na ekranie note-
booka. Urządzenie dobrze trzyma się każdej powierzchni. Teleskopowe ramię umożliwia podniesienie obiektywu o kilka centymetrów, ale uchwyt nie pozwala ustawić kamery w płaszczyźnie poziomej. Wadą jest z pewnością krótki i sztywny kabelek USB, który może powodować ściąganie kamery z biurka. Niestety, jest to wada wielu urządzeń na rynku.
Jak większość kamer internetowych również ta ma wbudowany mikrofon. Jednak już unikatową cechą jest zasłonka na obiektyw, która ma go chronić np. podczas transportu. Między innymi z tego względu, ale także z powodu niewielkich wymiarów, kamera sprawdzi się nie tylko w domu, ale i poza nim.
PLUSY:
- Konstrukcja mechaniczna
- Ogólna jakość obrazu
- Dobrze działający autofokus
MINUSY:
- Balans bieli
- Dobra szybkość tylko do rozdzielczości 640x480