W nowych Mapach Google zmodyfikowano podkład kartograficzny: wyróżniono najważniejsze ciągi komunikacyjne, pozostałe ulice są bardziej stopione z tłem. Wzmocniono kolory oznaczeń powierzchniowych: wody, lasów itp. Powiększono czcionkę, którą podpisane są ulice oraz elementy zaznaczone na mapie przez wyszukiwarkę. Zmniejszono natomiast ikony oznaczające znalezione punkty usługowe. Mimo tego dzięki bardziej kontrastowym kolorom mocniej odcinają się od podkładu kartograficznego. Zmiany poprawiły czytelność mapy. Nadały jej także bardziej nowoczesny wygląd. Niestety treść mapy dla terenu Polski, szczególnie poza miastami, wciąż pozostawia sporo do życzenia, szczególnie jeśli porównamy ją z Automapą czy serwisem Targeo, który korzysta z tego samego podkładu kartograficznego.
Mapa zajmuje teraz całe okno przeglądarki, a pozostałe elementy „pływają” na niej. W efekcie miejsce jest lepiej wykorzystane. Zniknęły przyciężkie panele boczne, które przeważnie były puste, a także mechanizm włączania i wyłączania warstw informacyjnych, który jest teraz rozdzielony na powiązane z poszczególnymi warstwami narzędzia. Na przykład podgląd natężenia ruchu można teraz aktywować podczas wyszukiwania trasy albo po wskazaniu kursorem pola wyszukiwania, co powoduje wyświetlenie ukrytego okienka z opcjami.
Od nowa zaprojektowano mechanizm wyświetlania zdjęć. W poprzedniej wersji był praktycznie bezużyteczny, gdyż mało czytelne miniatury zasłaniały cały podkład kartograficzny. Teraz zdjęcia zebrano w chowanym panelu w dolnej części ekranu i są selekcjonowane na podstawie obszaru mapy widocznego w oknie przeglądarki. Zmodyfikowano także sposób przeglądania obrazów satelitarnych. Teraz można pochylić widok i zobaczyć zdjęcia satelitarne na mapie 3D pokazującej ukształtowanie powierzchni.
Nowe mapy korzystają z mechanizmu personalizacji treści na podstawie wcześniejszych zapytań użytkownika, przeglądanych stron, a także rzeczy polecanych przez znajomych w serwisie społecznościowym Google+.
Skąd wziąć nowe mapy?
Nowe Mapy Google są wciąż w fazie testowej i dostęp do nich jest ograniczony. Aby skorzystać z nowego serwisu, trzeba zwrócić się o zaproszenie, klikając reklamę widoczną w serwisie. Przeważnie przychodzi ono po kilku dniach. W razie błędów czy niekompatybilności z przeglądarką można w każdej chwili powrócić do starego interfejsu.