W artykule znajdziesz:
- Informacje, jak chronić swój komputer przed utratą danych
- Sposób podziału dysku za pomocą oprogramowania w pełnej wersji zamieszczonego na naszym CD
- Metody ustawiania kont użytkowników oraz przydziału im uprawnień
- Opis 6 etapów konfiguracji nowego komputera
Większość użytkowników, gdy tylko otrzyma nowy komputer, natychmiast zaczyna na nim instalować gry i oprogramowanie. Nie zwraca uwagi na domyślną konfigurację systemu i zapomina o przeprowadzeniu choćby podstawowych działań, które zabezpieczyłyby stan systemu i dopasowały konfigurację komputera do sytuacji, w jakiej będzie pracował.
Oczywiście nie ma nic strasznego w tym, że z kupionego sprzętu chcemy od razu korzystać. Jednak zaniechanie prostych działań konserwacyjnych prędzej czy później będzie skutkowało stratą czasu. Dodatkowy czas trzeba będzie np. poświęcić na ponowne instalowanie systemu, gdy się okaże, że jego poprzednik jest już zaśmiecony w stopniu uniemożliwiającym pracę na nim.
Nie ryzykuj
Dzięki opisywanym przez nas działaniom znacznie zmniejszysz ryzyko utraty danych, np. na skutek awarii systemu, dysku twardego, czy też w wyniku ataku wirusa, robaka internetowego i innego rodzaju złośliwych kodów. Straty, jakie można ponieść w wyniku zaniedbań, bywają bardzo poważne. Wyobraź sobie np., że tracisz cyfrowe zdjęcia przechowywane na komputerze, który stał się ofiarą ataku malware’u. W naszym temacie numeru zajęliśmy się zarówno ochroną danych za pomocą specjalnie przygotowanych płyt odtworzeniowych systemu i odpowiedniego podziału dysku na partycje (co ułatwia zapisywanie kopii zapasowych). Poświęcamy również miejsce aktywnym zabezpieczeniom komputera przed atakami internetowymi i złośliwym oprogramowaniem. Na dołączonej do numeru płycie zamieszczamy pełne wersje odpowiedniego, pomocnego w wymienionych sytuacjach, oprogramowania.
Komputer domowy
Proponowane przez nas etapy wstępnego ustawiania komputera i przygotowania go do pracy uwzględniają typowo domowy scenariusz. Często w domu kilka osób korzysta z tej samej maszyny. W systemie Windows, który w olbrzymiej większości nowych komputerów jest instalowany jeszcze przez producenta, do przygotowania „komputerowej przestrzeni” dla każdego użytkownika służy mechanizm kont użytkowników. Gdy zapoznasz się z naszymi poradami dotyczącymi ustawiania kont, skrzynek pocztowych czy konfigurowania ustawień kontroli rodzicielskiej, zyskasz pewność, że nikt z domowników nie skasuje przez przypadek plików innej osobie. Ważne jest też to, że najmłodsi użytkownicy będą chronieni przed niewłaściwymi dla nich treściami pochodzącymi z internetu.
Ostatnią część tematu numeru poświęciliśmy krótkim poradom, dzięki którym nowy i odpowiednio skonfigurowany system operacyjny będzie pracował w dobrej kondycji przez długi czas. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Wysiłek żaden, a można wiele zyskać.