A A A

Miejsce dla orkiestry

PC Format 4/2008
Aplikacje muzyczne potrzebują znacznych zasobów systemowych. Szczególnie jeśli wykorzystują brzmienia odtwarzane z dysku i przechowywane w pamięci podręcznej. Windows wiele z tych zasobów rezerwuje dla siebie, ale są sposoby, by je odzyskać.

Programy instalowane w komputerze często uruchamiają się już w momencie startu systemu operacyjnego. Ogranicza to szybkość Windows i uniemożliwia sprawne działanie np. aplikacji muzycznych. Warto zatem niektóre programy wyłączyć, a przynajmniej przyjrzeć się niektórym wpisom w newralgicznych punktach systemu. Taka optymalizacja usług systemowych, programów działających w tle czy odzyskanie części RAM-u pozwoli na lepszą i wydajniejszą pracę z programami muzycznymi przy zapisywaniu czy nagrywaniu muzyki.

W artykule pokażemy, w jaki sposób wyłączyć bądź „zamrozić” niektóre usługi systemu Windows XP. Te, które są nam zbędne podczas codziennej pracy, zwłaszcza gdy używamy komputera jako stacji roboczej do tworzenia muzyki. Część z tych działań można wykonać w prosty sposób. Część wymaga odrobiny wiedzy o systemie.

Wyłączanie aplikacji działających w chwili startu systemu

Aplikacje działające w tle mogą obniżyć wydajność systemu na różne sposoby. Jeśli pracujesz z programem muzycznym, jedynymi potrzebnymi ci aplikacjami są sterowniki twojej karty dźwiękowej, pasek zadań systemu Windows i graficzna powłoka systemu, czyli Eksplorator Windows (proces o nazwie Explorer.exe). Warto się przyjrzeć, które z programów uruchamianych wraz z systemem mogą być czasowo lub na stałe wyłączone.


W systemie Windows XP oraz Vista pomocnym narzędziem do weryfikacji działających aplikacji jest program msconfig.exe. Kliknij przycisk Start na pasku zadań, następnie Uruchom i w oknie Otwieranie wpisz msconfig.exe. Klikając OK, otworzysz okno Narzędzie konfiguracji systemu.


Pod zakładką Ogólne warto zaznaczyć Uruchamianie selektywne. Umożliwi to wybór usług i programów, które mają być automatycznie aktywowane podczas startu systemu. Klikając zakładki Usługi i Uruchamianie, przyjrzyj się, które z wyszczególnionych tam programów mogą być wyłączone. Zwróć szczególną uwagę na programy do obsługi kart graficznych czy na usługi programów, które zostały już wcześniej odinstalowane z systemu. Niestety, każdy system ma swoją własną historię, dlatego nie możemy podać uniwersalnej recepty, które składniki możesz dezaktywować. Musisz się im przyjrzeć samodzielnie.
Jeśli komputer, na którym pracujesz, nie jest połączony z siecią, warto się zastanowić nad przynajmniej czasowym wyłączeniem skanerów antywirusowych. Większość z nich zużywa znaczne zasoby systemu. Jednocześnie bądź uważny przy wyłączaniu usług działających jako element programu antywirusowego, gdyż może to doprowadzić do poważnej destabilizacji systemu. Jeśli to możliwe, lepiej antywirusa po prostu odinstalować, ale: UWAGA! Dotyczy to tylko sytuacji, gdy komputer możesz całkowicie odłączyć od sieci.


Po zakończeniu pracy z Narzędziem konfiguracji systemu kliknij OK, aby zaakceptować zmiany. Zostaniesz zapewne poproszony o zrestartowanie systemu. Wyraź na to zgodę, klikając Uruchom ponownie. Po ponownym uruchomieniu systemu więcej zasobów będzie wolnych, co możesz sprawdzić, uruchamiając Menedżer zadań Windows (skrótem klawiszowym [Ctrl]+[Shift]+[Esc]).


Podobną operację dezaktywacji zbędnych składników możesz przeprowadzić za pomocą konsoli administracyjnej. Uruchamiasz ją tak samo jak wcześniej opisywany menedżer konfiguracji, z tą różnicą, że wpisujesz polecenie services.msc. Możesz spróbować wyłączyć takie usługi, jak: Klient DNS, Usługi IPSEC, Usługa rejestru zdalnego (RSS) czy Harmonogram zadań. Najlepiej to zrobić, zamieniając sposób uruchamiania każdej z usług na tzw. ręczny. Informację o sposobie uruchamiania znajdziesz w kolumnie Typ uruchomienia. Kliknij dwukrotnie na wybranej usłudze, a otworzy się jej okno właściwości. Z listy Typ uruchomienia wybierz Ręczny. Zaakceptuj zmianę, klikając przycisk OK.


Dodatkowo, jeżeli komputer jest odłączony od sieci, możesz wyłączyć: Wyszukiwanie komputerów, Klienta DHCP czy Pomoc TCP/IP NetBios. Uwaga! Wszystkie opisane zmiany są ingerencją w system i mogą prowadzić do jego niestabilności. Przed wprowadzeniem każdej z nich warto ustawić punkt przywracania systemu, aby w wypadku niepożądanych zmian móc powrócić do poprzedniej konfiguracji.


Tagi: muzyka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto