A A A

Ministrony

PC Format 12/2007
W polskim internecie jest sporo stron, które można przeglądać na urządzeniach przenośnych. Nie tylko smartfonach czy PDA, ale nawet najprostszych komórkach. Opisujemy kilka najciekawszych witryn.

W sieci można obecnie trafić na dwa rodzaje stron WAP: w formacie 1.X lub 2.0. Pierwsze są prostymi witrynami, zawierającymi głównie tekst. Umieszczone na nich grafiki to kilkupikselowe obrazki w formacie GIF. Takie strony można otworzyć na dowolnym telefonie wyposażonym w przeglądarkę WAP 1.X (ma ją praktycznie każda komórka).

Strony w formacie WAP 2.0 to tzw. lajtowe wersje zwykłych stron WWW. Pozbawiono je niektórych elementów, np. animacji flash. Znajdują się na nich grafiki niskiej rozdzielczości, a układ takich witryn jest przystosowany do pionowego wyświetlacza telefonu komórkowego. Do otwarcia tych stron na urządzeniu mobilnym jest potrzebna przeglądarka WAP 2.0 (jest w większości współczesnych komórek). Można w niej także uruchomić strony formatu WAP 1.x oraz każdą tradycyjną stronę internetową – tak jak na komputerze. Jednak przeglądanie zwykłej witryny w telefonie komórkowym jest kłopotliwe. Strony te nie są dostosowane do ograniczonych możliwości komórek, np. mają zbyt duże ilustracje i tekst formatowany w poziomie.

Strony WAP można też przeglądać na komputerze. Do otwarcia witryn w wersji WAP 1.X służą specjalne emulatory, takie jak WinWAP czy M3 Gate. Możesz je pobrać ze strony www.wap.info.pl/, gdzie znajdziesz też wyszukiwarkę stron WAP. Witryny WAP 2.0 możesz przeglądać, posługując się zwykłą przeglądarką internetową. Adresy stron WAP 1.x zaczynają się zazwyczaj od „http://wap”. Witryny WAP 2.0 często mają w nazwie słowa mobi lub PDA. Istnieje nawet specjalna domena dla witryn WAP-owych „.mobi”. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 1500 stron w tej domenie (700 tys. na całym świecie).

Zamiast przeglądarki WAP 2.0

Wszystkie telefony komórkowe mają przeglądarkę WAP 1.X, ale nie każdy jest wyposażony w przeglądarkę WAP 2.0. Jeśli w twojej komórce jej nie ma, możesz skorzystać z przeglądarki Opera Mini. Można ją zainstalować w telefonach z obsługą środowiska Java. Na stronie http://pl.opera.com/products/mobile/operamini/phones/ sprawdzisz, czy istnieje wersja przeglądarki do twojego telefonu, i pobierzesz aplikację. Po wpisaniu adresu witryny w przeglądarce, Opera Mini nie łączy się z wywoływaną stroną, ale ze specjalnym serwerem, gdzie znajduje się skompresowana wersja wczytywanej witryny, przystosowana do wyświetlania na urządzeniach przenośnych. Liczba stron w bazie przeglądarki jest ograniczona. Jeśli poszukiwanej strony nie ma na serwerze przeglądarki, to nie można jej obejrzeć.

Przykłady najciekawszych mobilnych witryn

Aktualności
Gazeta.Mobi – adresy:
WAP 1.X – brak
WAP 2.0 – http://gazeta.mobi
Serwis dający szybki dostęp do informacji z kraju i ze świata oraz dotyczących gospodarki i sportu. Na stronie można też obejrzeć aktualną prognozę pogody i przejrzeć informacje regionalne. Ciekawą usługą jest repertuar kin w całym kraju, zintegrowany z programem Targeo.mobi – lokalizatorem do telefonów komórkowych. Strona jest bardzo dobrze sformatowana pod kątem komórek. Zawiera kolorowe, czytelne miniatury zdjęć.

Inne w tej kategorii:
Onet lajt – przeznaczona do komórek wersja portalu Onet.pl
WAP 1.X – brak
WAP 2.0 – onet.lajt.pl

Rozrywka
JoeMonster – adresy:
WAP 1.X – brak
WAP 2.0 – http://www.joemonster.org/palm.php
Serwis humorystyczny. Na wesoło komentuje rzeczywistość i przytacza zabawne materiały znalezione w sieci. Użytkownikom komórek oferuje 10 najnowszych komentarzy spośród dostępnych na internetowej stronie Joemonster.org. Niestety, ilustrujące je zdjęcia nie zawsze są dopasowane do wymiarów wyświetlacza telefonu komórkowego. Na stronie są zawarte odnośniki do oryginalnej (nie WAP-owej) wersji serwisu.

Inne w tej kategorii:
Flirtpark – serwis randkowy
WAP 1.X – brak
WAP 2.0 – http://www.flirtpark.mobi

Finanse
Bankier – adresy:
WAP 1.X – brak
WAP 2.0 – http://m.bankier.pl
Na tej stronie znajdują się aktualne indeksy Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, kursy akcji, indeksy zagraniczne i kursy walut. Witryna umożliwia założenie własnego konta, a po zalogowaniu się na nie pozwala dodawać skróty do wybranych elementów strony w katalogu „moje”. Dzięki temu zyskujesz szybki dostęp do wybranych działów. Bankier.pl ma surową, ale przejrzystą warstwę graficzną.

Inne w tej kategorii:
e-biznes – informacje biznesowe
WAP 1.X – http://wap.e-biznes.pl
WAP 2.0 – http://pda.e-biznes.pl/

Nauka
Wapedia – adresy:
WAP 1.X – wap.pl.wapedia.org
WAP 2.0 – wap2.pl.wapedia.org
Największa internetowa encyklopedia tworzona przez samych internautów. Wersja na komórkę oferuje taką samą bazę haseł jak wersja na tradycyjnej stronie WWW. W wersji WAP 2.0 encyklopedia udostępnia także pliki graficzne ilustrujące hasła. WAP-owa wersja Wikipedii nie pozwala na edytowanie haseł. Po wpisaniu adresu pl.wapedia.org zostanie załadowana wersja witryny dostosowana do możliwości urządzenia przeglądającego.

Inne w tej kategorii:
Dictionary – internetowy słownik angielsko-polski i polsko-angielski
WAP 1.X – http://www.dictionary.pl/wap/
WAP 2.0 – http://www.dictionary.pl/pda/


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto