A A A

Mobilne Wi-Fi

PC Format 12/2008
Chcesz zaoszczędzić na transmisji danych, przeglądać strony internetowe, pobierać nowe aplikacje i multimedia, nie obciążając zbytnio rachunku za telefon komórkowy? Sprawdź, czy twój telefon jest wyposażony w moduł sieci bezprzewodowych Wi-Fi, i połącz się z jedną z nich.

VoIP przez Wi-Fi

Sieć bezprzewodowa umożliwia dostęp do komunikatorów internetowych tekstowych i głosowych, takich jak np. Skype i Gadu-Gadu. Korzystanie z telefonii internetowej VoIP to sposób na zredukowanie rachunków za usługi głosowe. Niestety Skype, który udostępnia własną aplikację na komórki, do połączenia z innymi użytkownikami wykorzystuje nadal połączenia GSM, za które trzeba zapłacić. Komunikowanie się z innymi użytkownikami Skype’a nie jest, tak jak w wersji komputerowej, darmowe.

Możliwość łączenia się z siecią bezprzewodową mają głównie smartfony, czyli telefony komórkowe z systemami operacyjnymi: Symbian, Linux, Windows Mobile. Najwięcej telefonów wyposażonych w moduł Wi-Fi oferuje Nokia (modele z serii N i E), swoje konstrukcje mają też HTC, Samsung, Sony Ericsson i Motorola. Obecnie na rynku jest około 150 takich modeli. Ich ceny zaczynają się od kilku złotych za modele subsydiowane przez operatorów sieci komórkowych.

Wi-Fi w telefonach komórkowych służy głównie do łączenia się z internetem, może być też wykorzystane do przesyłania plików. Konfiguracja połączenia z siecią bezprzewodową, by móc przeglądać strony WWW, sprowadza się w większości wypadków do podania hasła dostępu do sieci, o ile jest to sieć zabezpieczona. W przypadku sieci publicznych po prostu nawiązuje się połączenie.

Wi-Fi w Symbianie…

Nawiązanie połączenia bezprzewodowego we wszystkich smartfonach z Symbianem, wyposażonych w Wi-Fi, wygląda podobnie. Dostęp do szybkiego skanowania eteru w poszukiwaniu sieci bezprzewodowych można mieć bezpośrednio z ekranu głównego. Wystarczy odpowiednio skonfigurować wyświetlane funkcje na ekranie w trybie czuwania. Telefon może poszukiwać sieci Wi-Fi automatycznie, w określonych odstępach czasu, np. co 1, 5, 10 minut, i jeśli odnajdzie sieć, wyświetli na ekranie odpowiedni komunikat. Przy takim ustawieniu telefon zużywa jednak znacznie więcej energii, co może skrócić czas jego pracy na baterii nawet o 20 proc.

Najczęstsze problemy z Wi-Fi

Jeśli twój telefon wykrywa sieć bezprzewodową o dużej sile sygnału i mimo podania odpowiedniego hasła dostępu połączenie nie jest nawiązywane, przyczyną może być niezgodność standardów szyfrowania. Problem ten występuje głównie w starszych modelach, w których oprogramowanie sterujące modułem Wi-Fi nie było aktualizowane i nie obsługuje szyfrowania WPA/PSK. W takim przypadku należy albo dostosować szyfrowanie sieci (nie zawsze jest to możliwe, gdy podłączamy się do obcej sieci), albo zaktualizować oprogramowanie, co w wielu przypadkach może być trudne ze względu na brak aktualizacji do starszych telefonów. Jeśli nie jest możliwe surfowanie po internecie, zazwyczaj wynika to ze złych ustawień przeglądarki internetowej. Należy zmienić w niej używany punkt dostępowy. Jeśli aplikacje wykorzystujące do pracy internet mają z tym problem, należy ustawić konkretny punkt dostępowy w samym programie. Jeśli nie jest to możliwe, należy sprawdzić konfigurację poprzez Menedżera aplikacji.

Na liście odnalezionych sieci znajduje się informacja o sile sygnału i statusie każdej z nich: publiczna lub zabezpieczona. Sieci zabezpieczone są zazwyczaj oznaczone symbolem kłódki. Aby połączyć się z wybraną siecią, wystarczy kliknąć jej nazwę, a w przypadku sieci chronionych dodatkowo podać hasło – w większości telefonów robi się to raz, przy pierwszym połączeniu. Jeśli telefon przy każdym podłączaniu będzie prosił o podanie hasła, należy w ustawieniach połączeń WLAN zapamiętać konfigurację dla danej sieci.

W niektórych smartfonach bezpośrednio po połączeniu się z siecią Wi-Fi automatycznie jest uruchamiana przeglądarka WWW. Takie działanie można również wymusić, wybierając odpowiednie opcje w menu połączenia Wi-Fi.
Bardziej zaawansowane funkcje połączenia bezprzewodowego można znaleźć w menu Ustawienia, w zakładce Połączenie; z listy trzeba wybrać Punkty dostępu. Jeśli konieczne będzie sprawdzenie adresu MAC (unikatowego identyfikatora) modułu sieciowego w telefonie, należy skorzystać z dodatkowego oprogramowania, np. PhoNetInfo, które trzeba zainstalować w telefonie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto