A A A

Modem w komórce

PC Format 11/2009
Wykorzystując dowolny telefon komórkowy z modułem bluetooth, można w prosty sposób podłączyć laptop lub komputer stacjonarny do internetu. Wystarczy, że komórka będzie w zasięgu sieci operatora telefonicznego.

Gdy nie masz bluetootha

Jeśli twój telefon nie ma „niebieskiej” technologii, możesz wykorzystać inne metody komunikacji komórki z komputerem.
  • IRDA
    Technologia ta, wykorzystująca do komunikacji podczerwień, jest powolna i zawodna ze względu na konieczność bliskiego kontaktu portów IrDA w telefonie i komputerze. Na dodatek moduł IrDA spotykany jest tylko w starszych modelach telefonów (sprzed ery blue- tooth), a do komputera musisz go dokupić w postaci modułu podłączanego do portu USB (urządzenie kosztuje kilka złotych).
  • KABEL
    Najnowsze modele komórek wykorzystują przewody USB, co jest wygodne i tanie – kabel jest albo dołączony do telefonu, albo można go kupić za kilka złotych. Sytuacja komplikuje się, gdy telefon nie ma portu USB i korzysta z kabla o nietypowej końcówce. Taki przewód, o ile nie jest dołączony do telefonu, może kosztować nawet powyżej 100 zł, a do starszych modeli komórek trudno będzie go kupić.

Wykorzystanie telefonu jako modemu do połączeń internetowych w sieci komórkowej jest wygodne, ale wiąże się ze sporymi opłatami za transmisję danych. Dlatego tej metody komunikacji najlepiej używać tylko w sytuacjach awaryjnych, np. gdy masz kłopoty z niedziałającą usługą internetu u swojego dostawcy, a połączenie z siecią jest ci bardzo potrzebne.

Do częstego korzystania z internetu w sieciach komórkowych lepiej wykorzystać specjalne taryfy z dołączonym modemem w postaci karty expresscard lub klucza USB.

Potrzebny bluetooth

Moduł bluetooth jest w większości nowych laptopów, a także niektórych netbookach. W komputerach stacjonarnych fabrycznie nie jest montowany w ogóle. Jednak brak modułu bluetooth można łatwo uzupełnić, kupując urządzenie podłączane do komputera przez złącze USB. Taki gadżet kosztuje niecałe 10 zł. Warto wybrać model o małych wymiarach, który z portu USB wystaje na około 1,5 cm. Można wtedy transportować go z laptopem bez wyjmowania z portu – nie ma obawy o jego złamanie lub uszkodzenie wejścia USB.

Instalacja klucza bluetooth w komputerze następuje automatycznie po pierwszym umieszczeniu w porcie USB. Nie są potrzebne żadne dodatkowe sterowniki (wyjątkiem mogą być systemy operacyjne starsze niż Windows XP – tu dodatkowe sterowniki będą niezbędne). Jeśli masz komputer przenośny, pamiętaj, że łączność bluetooth jest w twoim komputerze najprawdopodobniej wyłączona, aby oszczędzać energię. Aktywujesz ją skrótem klawiszowym z klawiatury komputera lub w opcjach farbycznie zainstalowanego w laptopie oprogramowania – szczegółów szukaj w instrukcji do laptopa.

Moduł bluetooth musi się znajdować również w telefonie. Jeśli twoja komórka nie została wyposażona w tę technologię, musisz skorzystać z innych metod komunikacji telefonu z komputerem – więcej na ten temat w ramce „Gdy nie masz bluetootha”. Przed podłączeniem telefonu do komputera prawdopodobnie będziesz musiał włączyć moduł bluetooth w telefonie i ustawić go w tryb, w którym będzie widoczny dla innych urządzeń. Jak to zrobić, przeczytasz w instrukcji urządzenia. Zazwyczaj odpowiednie opcje znajdują się w menu o nazwie „łączność” lub „komunikacja”.

Prędkość łącza

O tym, z jaką prędkością będziesz surfować w internecie, korzystając z telefonu pracującego jako modem, decydują przede wszystkim parametry telefonu. Modele sprzed 2–3 lat i starsze najczęściej korzystają wyłącznie z technologii GPRS, w której maksymalna prędkość pobierania to 115 Kb/s. Trochę nowsze modele, które debiutowały w sklepach 2 lata temu, mogą komunikować się w szybszej technologii EGDE, z maksymalną prędkością pobierania 236 Kb/s. Telefony najnowsze oraz wyprodukowane w ciągu ostatniego roku, półtora roku korzystają z technologii HSDPA. W tym przypadku transmisja w kierunku abonenta sięga 7,2 Mb/s, ale część telefonów jest wyposażona w wolniejszy moduł HSDPA 3,6 Mb/s.

Decydując się na podłączenie telefonu do komputera za pomocą bluetootha, musisz jeszcze pamiętać o ograniczonej przepustowości tej technologii. Obecnie zapewnia ona prędkość transmisji 3,1 Mb/s. Oznacza to, że nawet jeśli twój telefon ma moduł HSDPA 7,2 Mb/s, to rzeczywista prędkość poruszania się po sieci na komputerze wyniesie nie więcej niż 3,1 Mb/s. W praktyce będzie to miało znaczenie głównie w centrach dużych miast, bo tylko tam sieci komórkowe zapewniają prędkości wyższe niż 3,1 Mb/s. Na pozostałym obszarze kraju są one znacznie niższe i zależą od siły sygnału sieci komórkowej oraz zastosowanej w najbliższym nadajniku technologii transmisji danych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto