Jak wybrać router do domu
|
Wskazujemy podstawowe kryteria zakupu routerów. W PC Formacie 8/2009 (w sprzedaży od 6 lipca) opublikujemy test porównawczy tych urządzeń.
- Łącze internetowe
Wybierz router odpowiedni do twojego łącza. Dostępne są routery do kablówek (z portem RJ-45), a także do łączy DSL działających przez sieć telefoniczną (z portem RJ-11). Te drugie dzielą się jeszcze na analogowe, tzw. Annex A (do neostrady), a także cyfrowe, tzw. Annex B (do innych operatorów).
- Standard Wi-Fi
Najlepszym rozwiązaniem jest standard 802.11n, który oferuje dobry zasięg i wysoką przepustowość. Dodatkową zaletą jest możliwość pracy nie tylko na częstotliwości 2,4 GHz, ale także mniej zakłócanym 5 GHz – zalecamy wybór takiego właśnie routera dwupasmowego. Router musi oferować zabezpieczenia WPA2.
- Standard LAN
Porty Gigabit Ethernet zamiast Fast Ethernet mogą dać wielokrotny przyrost przepustowości, o ile dane między komputerami są przesyłane przewodowo, za pomocą kabli sieciowych dobrej jakości. Postaraj się o router gigabitowy.
- Porty USB
Do portów USB routera można podłączyć drukarkę, a w niektórych modelach dowolne urządzenie. Sprawdź, jakie możliwości oferuje port USB w routerze, który chcesz kupić. Nie licz na to, że do portu USB podłączysz swój modem 3G, bo zwykle to nie działa.
|
W artykule znajdziesz:
- Porady dotyczące bezpiecznej konfiguracji routerów
- Informacje o dodatkowych funkcjach routerów
- Sposoby na składowanie dokumentów i multimediów w domowej sieci
- Wskazówki dotyczące korzystania z sieciowych odtwarzaczy oraz drukarek
Podstawowym zadaniem sieci kom-puterowej w domu jest wspólne łącze internetowe dla domowników. Ponieważ nowoczesne routery mają coraz więcej funkcji, na kilku przykładach pokazujemy, jak je skonfigurować – szybko i bezpiecznie.
Obserwując sposób działania wielu domowych sieci, można dojść do wniosku, że ich możliwości są wykorzystane w minimalnym stopniu. Mimo że dwa czy trzy komputery są ze sobą połączone, działają praktycznie niezależnie. W efekcie każdy z użytkowników ma dostęp tylko do swoich dokumentów, zdjęć czy kolekcji utworów muzycznych. Dopiero gdy zachodzi potrzeba pokazania komuś swoich materiałów, rozpoczyna się poszukiwanie rozwiązania pozwalającego na udostępnienie tych zasobów.
Porządek w sieci
Sieć domowa powinna umożliwić zachowanie porządku w plikach, nieważne, czy są to dokumenty, zdjęcia czy filmy. Świetnie w tym pomagają dyski sieciowe (tzw. NAS-y), które faktycznie są wyspecjalizowanymi serwerami plików. Przechowywanie danych na takich urządzeniach ma liczne zalety – są one dostępne z dowolnego komputera. Ponadto NAS-y to urządzenia przystosowane do pracy 24 godziny na dobę. Są przy tym ciche i energooszczędne, bo pobierają niewiele więcej mocy niż zwykły dysk twardy – około 10 watów.
Współczesne dyski sieciowe wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników. Mają więc np. porty USB, by udostępniać pliki nie tylko z wbudowanego dysku, ale i pamięci USB flash. Jedną z popularnych funkcji jest pobieranie plików z sieci BitTorrent albo z serwerów WWW i FTP – wystarczy na noc włączyć ściąganie plików, by rano mieć je na dysku sieciowym. Dla wielu osób ciekawym zastosowaniem może być dostęp do własnych plików z dowolnego miejsca internetu.
Eksploracja zasobów
Chcielibyśmy też zwrócić uwagę na drugą grupę urządzeń sieciowych. Są to różne odtwarzacze multimediów, podobne do DVD, tyle że zamiast czytnika płyt CD i DVD mają przewodowy lub bezprzewodowy interfejs sieciowy. Niejednokrotnie są też wyposażone w dysk oraz port USB. Są to urządzenia nowoczesne, mają cyfrowe wyjścia audio i wideo, z reguły HDMI.
Dzięki odtwarzaczom sieciowym możliwe jest oglądanie zdjęć i filmów bezpośrednio na ekranie telewizora, bez konieczności nagrywania filmu na płytę czy kopiowania zdjęć na pendrive. Pełnią też rolę stacjonarnych odtwarzaczy MP3, więc po podłączeniu ich do wieży audio zyskujemy nowe możliwości słuchania muzyki.
Możliwości to jedna, a sposób obsługi tych urządzeń to druga kwestia. Zamiast przeglądać swoje pliki na komputerze, w przypadku odtwarzaczy sieciowych robisz to za pomocą pilota zdalnego sterowania oraz intuicyjnego interfejsu, wyświetlanego na ekranie telewizora. Dlatego posługiwanie się tym sprzętem mniej przypomina obsługę komputera, a bardziej telewizora czy DVD. Zalety tego rozwiązania docenisz bardzo szybko.
Inne usługi w sieci
Wspomniane rozwiązania nie wyczerpują możliwości nowoczesnych sieci komputerowych. W artykułach na kolejnych stronach zwróciliśmy uwagę na wykorzystanie tzw. mediów strumieniowych – funkcje te są udostępniane przez wiele urządzeń sieciowych. Powszechność sieci Wi-Fi skłania też producentów drukarek, by te stawały się urządzeniami bezprzewodowymi. Drukarka nie musi więc stać koło komputera – pokazujemy, jak to zrealizować.
Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą bardziej efektywnie wykorzystać wszelkie dobrodziejstwa domowej sieci.