Microsoft Surface jest urządzeniem kryjącym w swoim wnętrzu komputer PC, ale jego obsługa i sposób zarządzania cyfrowymi treściami, jak np. pliki ze zdjęciami czy muzyką, są naprawdę wyjątkowe. Surface przypomina wyglądem stolik. Na dużej podstawie znajduje się matowy wyświetlacz o przekątnej 30 cali (ponad 70 cm), mogący pełnić funkcję zwykłego blatu, na którym serwuje się posiłki, ale przede wszystkim służy do komunikacji z urządzeniem. Komunikacja ta nie ogranicza się do wskazywania ikon wyświetlanych na blacie. Przesuwając rękę po powierzchni ekranu, możesz wykonać przypisane do danego ruchu operacje, np. obrócić czy powiększyć zdjęcie wyświetlone na ekranie, przenosić pliki między odtwarzaczem MP3 a telefonem, leżącymi na blacie. Surface potrafi też rozpoznawać pismo odręczne, a w razie potrzeby na ekranie pojawi się klawiatura, która posłuży do wprowadzania tekstu. Z urządzenia może korzystać kilku użytkowników jednocześnie, co daje duże pole do popisu, np. twórcom gier zręcznościowych.
Co pod maską
Ekran w urządzeniu Surface najlepiej byłoby określić mianem „dotykowy”. Okazuje się jednak, że nie zawiera on ani czujników ani żadnych urządzeń rejestrujących. Mechanika śledząca ruch ręki jest osadzona niżej, w obudowie Surface, i składa się z pięciu kamer. Cztery to tradycyjne kamery, z których każda śledzi określony fragment ekranu i jest ustawiona pod kątem do jego powierzchni – taki zestaw dokładniej rejestruje ruchy niż obiektyw pojedynczej kamery skierowany prostopadle do powierzchni ekranu. Piąta kamera pracuje w bliskiej podczerwieni i obejmuje cały wyświetlacz. Pełni funkcję pomocniczą. Pozwala lepiej rejestrować przedmioty, które znajdują się na powierzchni ekranu, ignoruje większość obrazów wyświetlanych na ekranie, a skupia się np. na ruchu rąk użytkownika.
Wyświetlanie obrazu na ekranie to zadanie projektora DLP umieszczonego w obudowie urządzenia. Stopień matowości powierzchni ekranu został tak dobrany, aby zapewnić widoczność na nim obrazu wyświetlanego przez projektor, a jednocześnie by nie przesłaniać widoku kamerom rejestrującym ruch.
Reszta urządzenia to tradycyjny komputer PC, w którym wykorzystano procesor Core 2 Duo, nowoczesną kartę graficzną oraz pamięć RAM 2 GB. Systemem operacyjnym jest Microsoft Vista o zmodyfikowanej warstwie graficznej. Urządzenie zostało też wyposażone w bezprzewodowe interfejsy: Wi-Fi zgodny ze standardem 802.11b/g oraz Bluetooth, które są wykorzystywane do komunikacji z zewnętrznymi akcesoriami, takimi jak telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, odtwarzacze MP3 (oczywiście muszą one korzystać z technologii Wi-Fi lub Bluetooth) lub do łączenia się z internetem (przez Wi-Fi). Surface dysponuje także wejściem Ethernet, które może służyć zarówno do komunikacji z internetem, jak i z lokalną siecią.
Rozrywkowy i praktyczny
Surface może być wykorzystywany do celów rozrywkowych, ale ma też praktyczne zastosowania. Przewiduje się, że pierwszymi odbiorcami urządzenia będą restauracje, sklepy, centra handlowe oraz kasyna, co wynika też z jego ceny – początkowo ma kosztować co najmniej 5 tysięcy dolarów amerykańskich.
Microsoft przytacza kilka prostych przykładów wykorzystania jego produktu. Serwowana w restauracji butelka wina po postawieniu na powierzchni ekranu może być zidentyfikowana przez urządzenie dzięki odczytaniu kodu paskowego z etykiety. Następnie Surface wyświetli informacje na temat gatunku wina oraz zdjęcie winnicy, z której trunek pochodzi. Może także zasugerować klientom potrawy z menu restauracji, które najlepiej będą pasowały do tego rodzaju trunku.
Urządzenie może być też wykorzystane w salonie telefonów GSM. Po umieszczeniu komórki na ekranie Surface wyświetli jej dane techniczne. Gdy na ekranie ułożone zostaną dwa telefony, urządzenie może porównać obydwa aparaty, ułatwiając użytkownikowi wybór odpowiedniego do jego potrzeb.
Dane techniczne urządzenia Microsoft Surface
Wyświetlacz: przekątna 30”, rozdzielczość 1024x768 pikseli
Kamery: 4 na światło widzialne i 1 działająca w podczerwieni, równoczesne śledzenie 52 ruchomych punktów
Komponenty PC: dwu-rdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo, 2 GB pamięci RAM,
Interfejsy: Ethernet, IEEE 802.11b/g, Bluetooth 2.0
Głośniki: dwa, stereofoniczne
System: MS Windows Vista z nakładką
Dostępne aplikacje: umożliwiają intuicyjną obsługę za pomocą dotyku i gestów, są wśród nich wygodne narzędzia do przeglądania zbioru zdjęć, oglądania filmów i słuchania muzyki, gry, program pocztowy, aplikacja do planowania podróży i inne, zaprojektowane specjalnie dla Microsoft Surface.
Cena: od 5 do 10 tys. dolarów
Konstrukcja Microsoft Surface
Największym elementem urządzenia jest matowy ekran (1) o przekątnej 30 cali, na którym jest wyświetlany obraz z umieszczonego poniżej projektora DLP (2). Cztery kamery (3), z których każda obserwuje ćwiartkę ekranu, razem z kamerą działającą w podczerwieni (4), która obejmuje obiektywem całą powierzchnię ekranu, stanowią system wykrywania ruchu. W obudowie kryje się jeszcze komputer PC (5) ze zmodyfikowanym systemem Windows Vista.