A A A

Multitool w Androidzie

PC Format 11/2017
Nowoczesne smartfony są wyposażone w imponujący zestaw czujników. Można za ich pomocą zmierzyć nie tylko długość, do czego przyda się np. apka Linijka, lecz także wiele innych wielkości fizycznych. Wszystkie opisane narzędzia są bezpłatne i można zainstalować je ze sklepu Google Play.  Bartłomiej Mrożewski

Pozycja, Prędkość, Przyśpieszenie


Nazwa aplikacji: GPS Status
Adres: http://pcformat.pl/u/3024
Aplikacja GPS Status wyświetla w jednym oknie informacje ze wszystkich kluczowych sensorów smartfona, które są związane z określaniem położenia w przestrzeni oraz wykrywania ruchu. Na ekranie można sprawdzić liczbę satelitów nawigacyjnych namierzanych aktualnie przez usługę lokalizacji i siłę sygnału. Aplikacja wyświetla nie tylko satelity GPS (symbol koła), ale także satelity innych konstelacji, jeśli chipset urządzenia je obsługuje. Satelity systemu Glonass są widoczne jako kwadraty z literką r, Baidou jako iks z literką c, a Galileo – jako plus z literką e. Na podstawie danych z tych satelitów oraz danych wspomagających A-GPS program wyświetla pozycję z dokładnością do kilku metrów. Aplikacja z dokładnością do ok. 6 m wyznacza także wysokość, na jakiej znajduje się użytkownik. Jeśli się przemieszczasz, aplikacja wyświetli także dokładną prędkość obliczoną na podstawie pomiarów satelitarnych, a także przyspieszenie na bazie danych z akcelerometru. Jeśli GPS Status działa w tle, podstawowe informacje są także widoczne w panelu powiadomień Androida.

Kierunki świata


Nazwa aplikacji: Kompas 360 Pro Free
Adres: http://pcformat.pl/u/3025
Większość aplikacji związanych z nawigacją wyznacza kierunki świata na podstawie danych GPS. To jednak wymaga włączenia w Androidzie usługi lokalizacji, która jest znaczącym obciążeniem dla akumulatora. Dlatego warto sięgnąć po aplikację Kompas 360, która do sprawdzania kierunków używa tylko sensora pola magnetycznego. Zaletą Kompasu 360 jest automatyczna korekta deklinacji magnetycznej, czyli poprawka kątową pomiędzy północą magnetyczną a północą rzeczywistą. W przypadku terytoriów położonych bliżej bieguna deklinacja osiąga wartości dwucyfrowe, np. w stolicy Alaski, Anchorage, wynosi ona aż +16 stopni. Aplikacja Kompas 360 pozwala także na wprowadzanie ręcznych poprawek deklinacji magnetycznej. Wartości dla każdego miejsca na Ziemi można pobrać ze strony magnetic-declination.com.

Natężenie dźwięku


Nazwa aplikacji: Sound Meter
Adres: http://pcformat.pl/u/3027
Smartfon świetnie sprawdzi się w roli miernika natężenia dźwięku. Wyjątkiem są miejsca z bardzo dużym hałasem, gdyż typowy telefon błędnie rejestruje dźwięki o bardzo dużym natężeniu, np. na lotnisku czy koncercie. W interpretacji wyników pomagają tekstowe informacje, które porównują natężenie dźwięku w miejscu pomiaru do typowych sytuacji, np. pobytu w bibliotece, rozmowy, sytuacji na spokojnej ulicy czy stania w korku w wielkim mieście. Pełną listę poziomów hałasu można wyświetlić, naciskając przycisk „T”. Dokonując pomiarów, warto pamiętać o skierowaniu dolnej krawędzi smartfona, gdzie zlokalizowany jest mikrofon, w stronę źródła dźwięku. Aby ułatwić sobie pracę, w opcjach programu można odwrócić ekran o 180 stopni, by móc wygodnie sprawdzać odczyty i analizować wykres zmian natężenia dźwięku.

Ciśnienie


Nazwa aplikacji: Baromertr
Adres: http://pcformat.pl/u/3032
Zaawansowane smartfony coraz częściej są wyposażone w czujnik ciśnienia atmosferycznego. Aby odczytać informacje z niego, można posłużyć się aplikacją Barometr. Pomiar zmiany ciśnienia atmosferycznego pozwala nie tylko na ocenę pogody, ale przede wszystkim na oszacowanie wysokości bez konieczności używania GPS-u, który potrafi być zawodny w tej sferze. Jedyne, co należy zrobić, to kalibracja programu poprzez skojarzenie zmierzonego ciśnienia z wysokością nad poziomem morza. Aplikacja Barometr automatyzuje ten proces, pozwalając pobrać niezbędne dane z najbliższego lotniska. Po kalibracji można uruchomić wysokościomierz, przesuwając ekran w prawą stronę.

Natężenie światła


Nazwa aplikacji: Light Meter, Lightmeter
Adres: http://pcformat.pl/u/3029
Wiele smartfonów jest wyposażonych w niezależny od kamery czujnik natężenia światła. Apka Light Meter (pisane osobno!) wyświetla informacje o natężeniu światła wyrażone w luksach. Co ważne, aplikacja pozwala na kalibrację czujnika wielu popularnych modeli smartfonów. Kalibrację można też przeprowadzić samodzielnie. Poniżej stylizowanego na analogowy czujnika znajduje się tekstowa informacja o natężeniu światła, a także jego barwie zmierzonej w stopniach Kelwina. Jeśli klikniesz tę informację, w polu pojawią się kalkulacje ekspozycji fotograficznej. Jeśli twój smartfon nie ma czujnika światła albo program nie może odczytać z niego danych, sięgnij po aplikację Lightmeter (pisane razem), która pozwala zmierzyć światło za pomocą kamery smartfona.

Powierzchnia


Nazwa aplikacji: Fields Area Measure
Adres: http://pcformat.pl/u/3028
Smartfon z GPS-em świetnie nadaje się do zmierzenia powierzchni np. działki. Po zainstalowaniu apki Fields Area Measure wystarczy uruchomić pomiar, następnie wybrać mierzenie za pomocą GPS-u. Po uruchomieniu rejestrowania wystarczy obejść krawędzie obszaru. Po zatrzymaniu rejestrowania na ekranie wyświetli się informacja o obwodzie i powierzchni terenu.

Wibracje


Nazwa aplikacji: Miernik Wibracji
Adres: http://pcformat.pl/u/3031
Smartfon doskonale nadaje się także do mierzenia poziomu wibracji. Choć aplikacji Miernik Wibracji jest zoptymalizowana pod kątem mierzenia siły trzęsień ziemi, a opisy pomiarów odnoszą się do skali Richtera, to można użyć jej także w zastosowaniach domowych do sprawdzenia, czy np. pralka mniej trzęsie się podczas wirowania po poprawieniu jej poziomowania albo... jak bardzo trzęsą ci się dłonie.

Poziom

Nazwa aplikacji: Level Tool
Adres: http://pcformat.pl/u/3030
Poziomica bardzo się przydaje w rozmaitych pracach domowych, a jej rolę może pełnić także prosta aplikacja. Zaletą aplikacji Level Tool są bardzo precyzyjne odczyty kątów i przejrzysty interfejs. Program nie symuluje analogowej poziomicy z pęcherzykiem powietrza, lecz wyświetla dane cyfrowe, podawane z dokładnością do jednego miejsca po przecinku w obydwu osiach. Zaletą też są dwa interfejsy, jeden do pomiarów w poziomie, a drugi do odczytów odchylenia od pionu. Kliknięcie ekranu blokuje pomiar, co pozwala spokojnie go przeanalizować.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto