Muzyczne sentymenty
Nie musisz się jednak martwić o kolekcję nagrań z dawnych lat zapisaną na kasetach magnetofonowych. Wystarczy dowolny magnetofon wyposażony w gniazdo wyjścia audio, komputer oraz odpowiednie, darmowe oprogramowanie, które zamieszczamy na dołączonym do numeru krążku, by uratować stare przeboje przed zniszczeniem. Zresztą możliwości komputera wspartego odpowiednim oprogramowaniem nie ograniczają się do zachowania starych nagrań w innym, trwalszym cyfrowym formacie. Dzięki specjalnym funkcjom oraz filtrom można próbować usunąć ze starych utworów szumy czy trzaski i odrestaurować nagrania.
Wiele zależy od modelu magnetofonu (bądź miniwieży wyposażonej w moduł magnetofonu), jakim dysponujesz. Pamiętaj, by do przegrania dźwięku z kaset na dysk komputera użyć magnetofonu stereofonicznego. Zastrzeżenie to brzmi dziwnie, ale może się zdarzyć, że gdzieś jeszcze znajdziesz monofoniczne urządzenie. Niestety, do opisywanych tu celów nie jest ono przydatne.
Uważnie obejrzyj swój sprzęt stereofoniczny. Szukaj gniazd wyjścia audio. Są najczęściej opisane jako Audio Out, Line Out czy Auxiliary Out (lub AUX Out). W zależności od modelu będziesz miał do dyspozycji złącza typu minijack lub parę złączy typu cinch (po jednym na każdy kanał).
Jeżeli magnetofon jest wyposażony w wyjście audio w formie złącza typu minijack, w celu podłączenia magnetofonu do komputera będziesz potrzebował przewodu z końcówkami minijack-stereo.
Gniazda karty dźwiękowej w komputerze (praktycznie każdej, z wyjątkiem wyspecjalizowanych peryferiów audio) mają również postać złączy typu minijack. Wyjście audio z magnetofonu łączysz z oznaczonym najczęściej na niebiesko wejściem audio w komputerze. Gniazdo to jest najczęściej opisane jako Line In, Audio In lub oznaczone odpowiednim symbolem.
Jeśli magnetofon jest wyposażony w wyjście audio w formie dwóch złączy typu cinch, oprócz wspomnianego w kroku 3 kabla musisz mieć przejściówkę z dwóch gniazd cinch na jedno minijack-stereo.
Co zrobić, gdy magnetofon nie ma wyjść audio? Możesz się posłużyć gniazdem słuchawkowym. Ma ono najczęściej postać minijacka-stereo. Gdy już podłączysz sprzęt, czas na odpowiednią konfigurację systemu operacyjnego.