Na co zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek
|
- Sposób transmisji sygnału
Technologie wykorzystywane do przesyłu sygnału audio opisujemy w głównej części tekstu; wybieraj pomiędzy słuchawkami radiowymi (większy zasięg) a bluetooth (cyfrowa jakość). Te na podczerwień omijaj z daleka.
- Waga słuchawek
Skoro decydujesz się na słuchawki bezprzewodowe, wybierz model, który nie zmęczy cię wagą.
- Kształt nauszników
Wybierając słuchawki, w miarę możliwości przymierz je, niedopasowane nauszniki to dyskomfort zamiast dobrego odbioru muzyki.
- Zasilanie
Najlepiej wybierz model zasilany z wbudowanych akumulatorów, które zapewnią co najmniej 4 godziny ciągłego odtwarzania muzyki. Informację na temat czasu odtwarzania powinieneś odnaleźć w specyfikacji technicznej danego modelu słuchawek.
|
Słuchawki bezprzewodowe to określenie zarówno prostych, jednogłośnikowych modeli słuchawek nausznych przeznaczonych do telefonów komórkowych, jak i wyrafinowanych, wielogłośnikowych słuchawek o licznych funkcjach.
W naszym poradniku kupującego zajmiemy się urządzeniami, które nazwiemy umownie słuchawkami do muzyki. Przyjrzeliśmy się rynkowej ofercie bezprzewodowych słuchawek dwuusznych.
Akcesoria do komórek pomijamy, chociaż czasami słuchawki bezprzewodowe, których główną funkcją jest odtwarzanie muzyki, potrafią także pełnić rolę bezprzewodowego zestawu do prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy lub przez telefon VoIP albo przez Skype.
Dla kogo?
Słuchawki bezprzewodowe, bez względu na rodzaj, typ i możliwości samego produktu, są zazwyczaj droższe od kablowych egzemplarzy o zbliżonych parametrach. Jeżeli jesteś audiofilem i cenisz sobie wyrafinowany dźwięk, a twoją pasją jest łowienie wysublimowanych tonów w muzyce najwyższej jakości, kup dobre słuchawki kablowe.
Nie oznacza to, że bezprzewodowe słuchawki odtwarzają dźwięk niskiej jakości. Jednak nawet najlepsze i najdroższe modele bezprzewodowych słuchawek na pewno będą gorsze od kablowych, audiofilskich odpowiedników takich marek, jak np. Bose, AKG, JRL, Sennheiser i inne.
Wykorzystywana technologia bezprzewodowa a faktyczny zasięg słuchawek
|
Zdecydowanie największym zasięgiem
charakteryzują się słuchawki, w których
dźwięk przesyłany jest za pośrednictwem
fal radiowych. Mniejszy zasięg mają słuchawki
z wbudowanym, bezprzewodowym
interfejsem bluetooth, ale dzięki temu,
że jest to technologia cyfrowa, zmiana
odległości (w ramach zasięgu) nie
wpływa tak znacząco na jakość sygnału,
jak w pozostałych dwóch technologiach.
Zdecydowanie najmniejszy zasięg mają
słuchawki na podczerwień. Choć
teoretycznie producenci podają nawet
7 metrów, w praktyce o dobrym sygnale
można mówić przy 2 metrach.
|
Różna bezprzewodowość
Słuchawki bezprzewodowe to produkty, które ze źródłem dźwięku (domowym zestawem audio, komputerem, przenośnym odtwarzaczem czy dowolnym innym urządzeniem, z którym mogą współpracować) łączą się bezprzewodowo. Sygnał audio do słuchawek jest przesyłany bezprzewodowo, ale w różnych modelach są stosowane różne technologie bezprzewodowego przesyłu dźwięku. Przedstawimy wszystkie, wdrożone komercyjnie technologie i pokażemy możliwości przykładowych modeli słuchawek korzystających z danej technologii.
Dodatkowe możliwości
Producenci słuchawek bezprzewodowych starają się zachęcić potencjalnego nabywcę dodatkowymi funkcjami. O możliwości prowadzenia rozmów poprzez VoIP czy popularny komunikator Skype, już wcześniej wspominaliśmy. Niektóre modele słuchawek (dotyczy to produktów wykorzystujących do transmisji dźwięku cyfrową technologię bluetooth) potrafią także pełnić rolę zestawu słuchawkowego do telefonu komórkowego (odbieranie połączeń, prowadzenie rozmów itp.). To jednak niejedyne funkcje. Przykładowo przedstawione w jednej z ramek słuchawki Sirius firmy MultiTech mają wbudowane radio FM z automatycznym skanerem kanałów, a stacja bazowa pełni rolę nie tylko nadajnika i odbiornika dźwięku – tak jak we wszystkich słuchawkach bezprzewodowych oferowanych z własną stacją bazową – ale także narzędzia monitoringu czy podsłuchu dźwiękowego. To dość ekscentryczna funkcja, raczej dla kogoś, kto poszukuje nietypowych zastosowań. Pamiętajmy jednak o podstawowych zastosowaniach. Słuchawki mają zapewnić wygodny odbiór muzyki podczas pracy czy zabawy przy komputerze.