Import danych
Dodawanie plików muzycznych do biblioteki programu odbywa się za pomocą kreatora, który oprócz importu plików audio przechowywanych na dysku pozwala również przegrać płytę CD-Audio na dysk i od razu automatycznie zindeksować skopiowane utwory. Zakres rozpoznawanych formatów audio obejmuje pliki w formatach: MP3, Windows Media (WMA), Ogg Vorbis, MPEG Plus (MPC), FLAC, Monkey’s Audio (APE), MPEG‑4 Audio, WAV czy WavPack. Odnalezione na wskazanych przez użytkownika dyskach i nośnikach pliki muzyczne mogą być zapisywane w jednej bądź w różnych niezależnych kolekcjach utworzonych w bazie.
Wybór bazy
Zaletą edycji komercyjnej jest możliwość wyboru silnika bazodanowego. Standardowo dla baz zawierających kilkaset czy kilka tysięcy pozycji w zupełności wystarczający jest standardowy silnik oparty na programie Microsoft Access. Jednak, gdy utworów mamy dosłownie dziesiątki, czy nawet setki tysięcy, dużo bardziej wydajny jest dostępny wyłącznie w edycji komercyjnej silnik SQL-owy (do wyboru Microsoft SQL Server, SQL Express lub MySQL).
Synchronizacja
Nowością w ósmej generacji opisywanego menedżera jest pojawienie się funkcji pozwalającej na zdalne sterowanie bazą i odtwarzanie utworów za pomocą ipoda, iphona czy ipada. Synchronizacja bazy z urządzeniami Apple to już standard w tym programie.
Helium może skutecznie zastąpić
iTunes, ale nadaje się również do synchronizacji muzyki z mobilnymi urządzeniami z systemem Windows Mobile odtwarzaczami Creative Zen. Program importuje bazy utworzone w innych programach (iTunes, Windows Media Player, Winamp czy MediaMonkey). Produkt wart swojej ceny, ale do naprawdę bogatych zbiorów muzyki.
PLUSY:
- Rozbudowane opcje bazy
- Polskojęzyczny interfejs
MINUSY:
- Wysoka cena
- Funkcje dostępne w bezpłatnym oprogramowaniu