Muzyka zawsze towarzyszyła ludziom, ale dopiero od niedawna można ją łatwo mieć przy sobie. Po raz pierwszy umożliwiło to w 1954 r. radio tranzystorowe, następnie odtwarzający kasety magnetofonowe Walkman (1979 r.), potem płyty CD (1982 r.) i w końcu pliki MP3 (tę nazwę otrzymały w 1995 r.). Z upowszechnieniem ostatniego formatu fizyczne nośniki straciły na znaczeniu.
Pliki początkowo odtwarzane wyłącznie przez pecety trafiły do odtwarzaczy przenośnych, które z kolei straciły rację bytu wraz z upowszechnieniem się smartfonów. To one są dzisiaj multimedialnym centrum rozrywki, które mieści całą audiotekę, umożliwia streamowanie muzyki z YouTube’a lub serwisów takich jak Spotify.
Praktycznie każdy sprzęt grający jest w stanie bez problemu połączyć się ze smartfonem, czy to za pomocą kabla, czy bezprzewodowo. W kolejnych artykułach na następnych stronach prezentujemy najciekawsze rozwiązania ułatwiające wykorzystanie smartfona do odtwarzania muzyki.
1. Test serwisów muzycznych
Nawet największy meloman nie może pochwalić się kolekcją albumów równie obszerną jak oferta serwisów strumieniujących muzykę. Zawartość tych bibliotek stanowią dziesiątki milionów utworów. Dostęp do nich jest relatywnie tani, a ulubione piosenki możesz pobierać i odtwarzać bezpośrednio z pamięci smartfona nawet gdy nie masz dostępu do internetu. Serwisy strumieniujące to także świetne narzędzie do poznawania nowych wykonawców – usługa zna twój gust i sama sugeruje ci, czego powinieneś posłuchać.
2. Głośniej i więcej basu
Smartfon zazwyczaj używany jest
w zestawie ze słuchawkami, ale może współpracować też z innym sprzętem grającym, który zapewnia dużo lepszą jakość dźwięku i dostęp do dodatkowych funkcji. Swój telefon z zestawem utworów możesz podłączyć np. do telewizora, stacji dokującej czy miniwieży z modułem Bluetooth.
3. Test głośników mobilnych
Głośnik mobilny komunikuje się ze smartfonem przez Bluetooth, dzięki czemu możesz słuchać muzyki lub prowadzić rozmowy jak przez zestaw głośnomówiący. Najnowsze modele głośników, które testujemy, nie tylko świetnie grają, ale i mają bardzo wydajne akumulatory – rekordziści mogą pracować bez ładowania nawet kilkanaście godzin.
4. Zgrywanie hitów z sieci
Pełna wersja programu Recordify 2016 z naszej płyty to rejestrator dźwięku, który pozwala zapisywać na dysku utwory odtwarzane w serwisie Spotify, Google Play Music lub na innej stronie WWW służącej do słuchania muzyki. Zgromadzone dzięki niemu pliki MP3 możesz odtwarzać na komputerze lub skopiować do pamięci smartfona, by potem słuchać ich w trybie offline.
5. Porządki w plikach MP3
Nie powinieneś zapominać o pilnowaniu porządku w audiotece. Podstawą jest uzupełnienie brakujących niekiedy informacji o utworach
i wykonawcach. W przypadku, gdy zbiór składa się z kilku tysięcy plików MP3, pomoże ci automatyczne uzupełnienie informacji za pomocą darmowego narzędzia Mp3tag – je także mamy na płycie.