Zasady geocachingu są bardzo proste. Twórca tzw. skrytki ukrywa ją wraz z zawartością w wybranym przez siebie miejscu. Okolica ukrycia powinna być atrakcyjna dla poszukiwaczy, np. ze względu na walory turystyczne lub historyczne. Osoba ukrywająca skrytkę zapisuje współrzędne geograficzne oraz punkty orientacyjne ukrycia. Następnie umieszcza te dane w jednym z serwisów poświęconych geocachingowi, np. www.geocaching.com lub www.opencaching.com/pl. Oprócz miejsca ukrycia podaje m.in. zawartość i wielkość ukrywanego przedmiotu. Wpis w serwisie często zawiera uzasadnienie dla wyboru miejsca ukrycia. Autor może przedstawić np. ciekawostkę historyczną dotyczącą okolicy. Czasem do znalezienia skrytki potrzebne jest rozwiązanie zagadki. Bardziej zaangażowani użytkownicy tworzą kilka powiązanych punktów poszukiwań – w każdym znajduje się wskazówka prowadząca do kolejnego miejsca na trasie. Troszkę przypomina to grę w podchody.
Skrytka to zazwyczaj zamknięty pojemnik, np. na żywność. Zawiera tzw. log, czyli dziennik. Każdy, kto odnajdzie skrytkę, pozostawia swój wpis jako dowód udanych poszukiwań (do loga warto dołączyć ołówek). Dobrym zwyczajem jest też poinformowanie o odnalezieniu skrytki w profilu internetowym jej twórcy. Możesz ocenić trudność ukrycia, zawartość, poinformować o uszkodzeniu lub zapełnieniu dziennika. W skrytce czasami znajdują się upominki dla poszukiwaczy. Zabierając fant, warto pozostawić w pudełku coś o porównywalnej wartości i atrakcyjności.
Geocaching za pomocą smartfonu
Zacznij od założenia profilu w serwisie www.geocaching.com lub www.opencaching.com/pl (możesz do tego użyć także specjalnej aplikacji mobilnej). Pierwszy serwis to przedsięwzięcie komercyjne. Zawiera największą na świecie bazę skrytek, ale niektóre funkcje serwisu są płatne. Drugi serwis ma mniejszą bazę skrytek, ale nie wymaga opłat i dlatego może być lepszym wyborem dla początkującego geocachera. Po założeniu konta użyj wyszukiwarki serwisu lub aplikacji mobilnej do zlokalizowania skrytek w twojej okolicy. Największa koncentracja skrytek występuje w dużych miastach i ich okolicach. Popularne są także rejony atrakcyjne turystycznie, dlatego pod względem liczby skrytek przoduje południowa Polska. W profilu internetowym skrytki znajdziesz link do pliku ze współrzędnymi geograficznymi jej ukrycia. Trzeba przenieść go do smartfonu i otworzyć za pomocą kompatybilnej aplikacji – szczegóły opisujemy w warsztacie.
Jeśli korzystasz z serwisu www.opencaching.com/pl, do szukania skrzynki użyj darmowej aplikacji o tej samej nazwie (do pobrania z Google Play oraz AppStore). Program jest bardzo prosty w obsłudze. Po wyszukaniu skrzynki poprowadzi cię do niej za pomocą nawigacji Google. Możesz też utrudnić sobie poszukiwania, używając tylko kompasu lub mapy, bez wskazówek podróży. Za pomocą programu możesz zgłosić odnalezienie skrytki i skomentować jej profil w serwisie.
Domyślna aplikacja serwisu www.geocaching.com jest płatna – kosztuje aż 40 zł. Jeśli chcesz wygodnie czerpać z jego bogatej bazy danych bez opłat, skorzystaj z programu Locus:
Pobierz program Locus z Google Play. Po jego instalacji i uruchomieniu otwórz Menu główne, a potem Dodatki. Kliknij Geocaching4Locus. Na ekranie pojawi się okno sklepu Google Play. Pobierz dodatek do aplikacji.
W małym oknie dodatku, które pojawi się po instalacji, wybierz Preferences, a potem Sign in. Wpisz swój login i hasło z serwisu www.geocaching.com i kliknij Sign in, a w kolejnym oknie – Allow Access.
Kliknij przycisk powrotu. W okienku dodatku wybierz Nearest, aby wyszukać skrzynki w najbliższej okolicy. Wcześniej upewnij się, że moduł GPS w twoim smartfonie jest włączony (opcję znajdziesz na ekranie ustawienia). Wyszukiwanie może chwilkę potrwać. Po zakończeniu kliknij Download to Locus.
Zostaniesz teraz poproszony o utworzenie katalogu dla znalezionych lokalizacji – nasz nazwaliśmy Geo. Następnie kliknij Importuj. W oknie głównym aplikacji wybierz ikonę z symbolem dyskietki, potem katalog Geo, a na koniec nazwę skrzynki, którą chcesz odnaleźć, np.: Fort X "Augustówka". Klikając w środkowe pole, otwórz okienko kompasu. Z jego pomocą udaj się na poszukiwania.