Obok modeli Desire i HD2, HTC Legend to kolejny czołowy smartfon tego producenta. Niestety, próżno szukać go w ofercie operatorów komórkowych. Legend bez kłopotu kupisz za to w sklepach z elektroniką lub np. na Allegro, gdzie kosztuje poniżej 1700 zł. Pamiętaj, by kupować tylko urządzenie z polskiej dystrybucji – urządzenie sprowadzone z zagranicy może być pozbawione polskiego języka, słownika i pochodnych funkcji.
Dzięki Motoroli Milestone koncern wraca do grupy liczących się producentów smartfonów – prawie milion sprzedanych egzemplarzy w ciągu dwóch pierwszych miesięcy dostępności w USA (gdzie urządzenie nosi nazwę Droid) robi wrażenie. W Polsce Milestone oferuje tylko Play, ale w atrakcyjnych cenach. Na Allegro telefon kupisz już za 1500 zł.
Wykonanie obudowy
Smartfon HTC zwraca uwagę bardzo ładnym wyglądem i świetnym wykonaniem. Dwa zauważone mankamenty to powierzchnia ekranu, która niezwykle łatwo brudzi się od palców, oraz podświetlany panel przycisków z błyszczącego plastiku – również ciągle wymagający czyszczenia. Na tylnej ściance znalazły się gumowane wybrzuszenia pozwalające pewnie chwycić telefon (guma dodatkowo chroni obiektyw aparatu).
Motorola sprawia wrażenie poważnego urządzenia dla ludzi biznesu. Solidnie wykonana, z dużym ekranem 3,7 cala, ma spore rozmiary i wagę (zdaniem części redaktorów, ważących telefon w dłoni, jest za ciężka). Mimo wysuwanej klawiatury qwerty ma akceptowalną grubość. Szkoda, że cały front urządzenia wykonano z błyszczących materiałów, a wspomnianej wysuwanej klawiatury nie wyposażono w mechanizm wspomagający rozsuwanie – podobny do zastosowanego, np. w HTC Dream (w Polsce Era G1).
Jakość interfejsu
W Legend, zamiast standardowego interfejsu Androida, jest autorska nakładka HTC o nazwie Sense. Nie tylko ładniej wygląda, ale też udostępnia aż 7 pulpitów. Drugi bardzo ważny element to dodatkowe widżety. Oryginalnego Androida widać tylko w ekranach ustawień. Pozostałe elementy wyszły spod ręki projektantów HTC.
Ładny wygląd okupiony jest jednak dużym stopniem komplikacji niektórych okien. Obsługi Sense trzeba się nauczyć. Potrzebują na to czasu szczególnie nowi użytkownicy.
Interfejs w Milestone to standardowe menu systemu Android 2.1. Dostępnych jest 5 pulpitów i zabrakło dodatkowych widżetów oraz modyfikacji wyglądu poszczególnych funkcji. Ma to zaletę – obsługa nie jest zbyt skomplikowana. Użytkownicy wcześniej posługujący się smartfonami z Androidem będą mogli od razu rozpocząć przygodę z Milestone, bez chwili poświęconej na naukę obsługi.