Najlepszy dla ciebie
Właśnie określenie swoich potrzeb powinno być pierwszym kryterium wyboru urządzenia, aby później być zadowolonym z zakupu. Nie musisz zawężać poszukiwań do note-
booka przeznaczonego wyłącznie do zastosowań, które ciebie interesują, bo na rynku jest również wiele laptopów „uniwersalnych”, nadających się po trochu do wszystkich zadań.
Przed zakupem laptopa możesz przyjąć określoną kwotę, jaką chcesz na niego przeznaczyć. To będzie drugim kryterium wyboru sprzętu.
Procesor musi być przynajmniej dobry. Intel Atom czy AMD A4 i A6 to układy pasujące do innych konstrukcji – w domowym laptopie lepiej ich unikać. Najlepszym wyborem jest Intel Core i3, komputery z tymi układami kosztują od 1400 zł. Konkurencyjne AMD A10 są droższe, bo mają lepszą grafikę, która jednak w prostych zastosowaniach mało się przydaje. Uzupełnieniem konfiguracji powinna być pamięć RAM o pojemności 4 GB, za to można zaoszczędzić na dysku.
Jeśli jednak ktoś się upiera przy laptopie do gier, musi się przygotować na spory wydatek. Potrzebny będzie wydajny procesor czterordzeniowy, np. Core i7. Żadna grafika nie będzie za mocna – może to być GeForce GTX 780M albo Radeon R9 M290X. W dobrych konfiguracjach jest 8 albo 16 GB pamięci RAM. Dysk powinien być jednocześnie pojemny i wydajny, szukaj więc dużego SSD albo przynajmniej hybrydy. Do komfortowej gry potrzebny jest duży ekran o rozdzielczości Full HD (jeśli będzie słabszy, nic nie szkodzi – laptop zawsze można podłączyć do telewizora).
Wszystkie te elementy powodują, że ceny laptopów do gier zaczynają się od około 5000 zł. Trzeba pamiętać, że do gier dodatkowo będzie potrzebna dobra mysz oraz słuchawki.
Jakie parametry powinna mieć dobra hybryda? Optymalny jest 10-calowy ekran HD. Aby laptop mógł pełnić funkcję tabletu, potrzebny jest oczywiście ekran dotykowy. Energooszczędny procesor, najlepiej Atom z rodziny Bay Trail, pozwala pracować na baterii przez kilkanaście godzin. Ale najważniejsza jest odłączana klawiatura – można na niej wygodnie pisać, a po jej odłączeniu otrzymujesz tablet.
Osoby, które wolą bardziej tradycyjne rozwiązania, powinny zwrócić uwagę na laptopy z ekranami o przekątnej 13–14”, taki sprzęt będzie ważył 1,5–2 kg. Natomiast energooszczędny procesor będzie gwarancją dłuższego czasu pracy na baterii – najlepiej, jeśli będzie to Core i3 najnowszej generacji (seria 4000), z oznaczeniem U albo Y.