Najlepszy upgrade peceta
Kilkanaście lat temu dyski SSD (Solid State Drive) były bardzo drogie, a więc przeznaczone do specjalistycznych zastosowań.
Z czasem technologia pozwoliła oferować coraz większe pojemności
w coraz niższych cenach, czego efektem jest dziś szeroka dostępność setek niedrogich modeli od różnych producentów. W większości są to dyski w formacie 2,5”, które pasują zarówno do laptopów, jak
i pecetów. Jeszcze bardziej kompaktowym formatem jest M.2 – takie złącze ma wiele nowych płyt głównych i laptopów. W komputerach stacjonarnych można też korzystać z dysków SSD w postaci kart PCI Express. Wyjaśniamy, jak wybrać odpowiedni dysk i pokazujemy, jak go zainstalować.
Dokładnie to samo dotyczy złączy M.2. Fizycznie są one zupełnie inne, ale pod względem elektrycznym często są zgodne z PCI Express 2.0 lub 3.0 (jest to tzw. standard NVMe, czyli Non-Volatile Memory Express). Do transmisji danych także wykorzystują cztery linie, więc przepustowość złącza też sięga 2 lub 4 GB/s
– chyba że złącze M.2 płyty głównej wcale nie jest zgodne z PCI Express, a tylko z SATA. Piszemy o tym poniżej.
W ogromnej większości płyt LGA 1150 złącze M.2 jest zgodne tylko z SATA. Oznacza to, że nie omija ograniczenia tego standardu – maksymalna przepustowość nadal wynosi maksymalnie 600 MB/s. Zdarzają się płyty zgodne z PCI Express, ale są to wyjątki, dlatego kupując dysk SSD, trzeba zajrzeć do instrukcji dołączonej do płyty lub jej specyfikacji i upewnić się, w jakim standardzie jest M.2.
W najnowszych płytach do procesorów Intela złącze M.2 jest zgodne z PCI Express 3.0 x4, więc można śmiało instalować wydajne dyski, np. Plextor M6e czy Samsung 950 Pro. Oczywiście wśród nowych płyt też znajdą się wyjątki, więc przed zakupem SSD trzeba upewnić się, czy będzie pasował do płyty.