Najważniejszy element
Bardziej uniwersalnym sposobem jest określenie modelu płyty głównej oraz procesora. Następnie na liście wpieranych przez płytę procesorów trzeba odnaleźć taki układ, który będzie znacząco szybszy od obecnego, żeby wymiana w ogóle się opłacała. Tu też niektórzy natrafią na problem, bo oznaczenia procesorów nie zawsze jednoznacznie wskazują na to, który z nich jest szybszy. W tym poradniku postaramy się wyjaśnić, jak dobrać nowy procesor.
Otwórz komputer. Odszukaj na laminacie oznaczenie płyty głównej. Zwykle jest ono nadrukowane dużymi literami, nie sposób go przeoczyć. Ważna jest także tzw. rewizja, czyli wersja danego modelu płyty. Jest ona oznaczana numerycznie, np. 1.0, 1.2, 2.0, 3.0, albo jako Rev 1.0, Rev 2.0 itd.
Ze strony www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html pobierz teraz program CPU-Z, może być wersja np. 1.69.2. Zainstaluj go, uruchom i przejdź do zakładki Mainboard. W polach Manufacturer i Model znajdziesz informacje o producencie i modelu płyty głównej. Równie ważne są informacje w sekcji BIOS, a szczególnie wersja BIOS-u. Jeśli producent oferuje nowsze wersje, prawdopodobnie trzeba będzie BIOS zaktualizować.
Dysponując informacjami o płycie głównej, możesz sprawdzić jej możliwości, najlepiej wpisując jej symbol w wyszukiwarce Google. Jednym z pierwszych wyników wyszukiwania powinien być odsyłacz na stronę producenta – najczęściej ASRock, Asus, Gigabyte lub MSI.