Komu przyda się program Ovi Mapy
|
- Bartłomiej Mrożewski
współpracownik PC Format
Program Ovi Mapy ma niezbędne funkcje do nawigacji w samochodzie i na wycieczkach pieszych czy rowerowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób korzystających z nawigacji okazjonalnie. Dla turysty czy biznesmena aplikacja z mapami całego świata jest mocnym argumentem za zakupem telefonu Nokii zgodnego z programem Ovi Mapy (już od 550 zł za Nokię 5230 czy C5). Cena podobna do specjalizowanych nawigacji z dobrym oprogramowaniem, a smartfon można wykorzystać też do innaych celów.
Jeśli korzystasz z nawigacji na co dzień, lepsze będzie klasyczne urządzenie. Ma precyzyjniejsze mapy Polski, lepiej wyszukuje trasę i łatwiej je obsługiwać podczas jazdy.
|
Propozycja Nokii jest ciekawa, gdyż aplikację do nawigacji z komunikatami głosowymi oraz mapami 75 krajów otrzymujesz w cenie komórki. Jeśli zgodny z aplikacją telefon kupiłeś przed pojawieniem się tej oferty, możesz pobrać Ovi Mapy 3 w formie aktualizacji oprogramowania. Jak zapewnia producent, oferta nie jest ograniczona czasowo. Wszystkich dostępnych obecnie modeli z darmową nawigacją i przyszłych telefonów Nokii z GPS-em będzie można używać do nawigacji bez dodatkowych opłat.
Konkurencyjne aplikacje do nawigacji są dodatkowo płatne. Owszem, z Google Maps możesz korzystać za darmo, ale pozwalają one tylko na przeglądanie map, odnajdowanie pozycji za pomocą GPS-u i wyznaczanie trasy. Nie mają ani komunikatów głosowych, ani poleceń, których można by było słuchać w czasie jazdy. Poza tym mapy Google wszystkie dane pobierają z sieci, więc ich przeglądanie wiąże się z opłatami za transmisję danych. Tymczasem Ovi Mapy umożliwiają załadowanie map do pamięci telefonu, co pozwala korzystać z funkcji nawigacyjnych offline. Dokładnie tak, jak w specjalistycznej nawigacji samochodowej.
Ovi Mapy w samochodzie?
W aplikacji Nokii znajdziesz wszystkie podstawowe funkcje programu do nawigacji: wyszukiwanie punktów adresowych, przeglądanie mapy, wybieranie punktów trasy. Ovi Mapy oferują też widok 3D. Komunikaty głosowe są po polsku i działają jak w każdej innej nawigacji, czyli uprzedzają w odpowiednim czasie o zbliżającym się skręcie i zjeździe z trasy. Ponadto można uruchomić ostrzeżenia o przekroczeniu dozwolonej prędkości i o radarach.
Telefony zgodne z Ovi Mapy
|
Obecnie na rynku jest 17 modeli telefonów Nokia w pełni zgodnych z opisywaną aplikacją (mają GPS). Są to modele: X6, 97 mini, 97 mini Gold Edition, 97, N86, E72, E71, E66, E55, E52, C5, 6730, 6720, 6710, 5800 XpressMusic, 5800 Navigation Edition, 5230. Mapy można instalować na telefonach bez GPS-u, które działają pod kontrolą systemu Symbian 3.0 Feature Pack 2 lub Symbian 5. Wówczas jednak nie można korzystać z nawigacji, a jedynie przeglądać i wyszukiwać na mapach punkty adresowe.
|
W porównaniu do Automapy brakuje jednak w Ovi Mapach wielu atrakcyjnych funkcji dodatkowych. Nie ma informacji o natężeniu ruchu, co pozwala na omijanie korków. Brakuje ostrzeżeń o robotach drogowych i innych utrudnieniach. Nie ma danych dla kierowców ciężarówek (np. dopuszczalne obciążenie czy wysokość pojazdu), brakuje informacji o znakach drogowych.
Uboższa jest też baza POI. Automapa korzysta bowiem ze wsparcia społeczności użytkowników, którzy stworzyli bazę ponad pół miliona POI – można ją pobrać z sieci.
Ponadto klasyczne nawigacje samochodowe mają większy ekran i znacznie łatwiej jest je obsługiwać jedną ręką.
Jakość map
Mapy Ovi korzystają z danych kartograficznych firmy Navteq, która jest jednym z dwóch głównych dostawców map dla producentów nawigacji. Używają ich także polscy producenci, np. Automapa, ale uzupełniają mapy Navteq dla Polski danymi lokalnych dostawców treści kartograficznej, które są bardziej dokładne. Niestety, Nokia tego nie zrobiła. Miasta, nawet te mniejsze, są dobrze odwzorowane, z pełną siatką ulic. Ale z terenami niezurbanizowanymi i drogami gruntowymi nie jest już tak dobrze.
W aplikacji Ovi Mapy nie ma widoku budynków, choć zostały naniesione na mapę teksturowe modele najciekawszych zabytków, np. Zamku Królewskiego w Warszawie. Ze względu na brak obrysów budynków punkty adresowe są nieco mniej precyzyjne niż w Automapie, czy choćby w Google Maps.
Wyznaczanie trasy
Interfejs programu Ovi Mapy jest wygodny, w pełni przystosowany do współpracy z najnowszymi modelami telefonów Nokii z ekranem dotykowym. Obsługuje także zmianę orientacji ekranu w tych urządzeniach, dzięki czemu możesz ustawić telefon w poziomie i korzystać jak z klasycznej nawigacji samochodowej. Wyznaczanie trasy jest proste, ale trudno to zrobić jedną ręką, tak jak w nawigacji samochodowej.
Ovi Mapy, oprócz nawigacji samochodowej mają tryb nawigacji pieszej. Program uwzględnia wówczas odcinki ulic zamknięte dla samochodów, a także alejki w parkach i bulwary. Ale w porównaniu do Automapy algorytm wyznaczania trasy działa gorzej. Nie zawsze proponowany przebieg optymalny jest najlepszy z możliwych. Program gorzej sobie radzi także z wyznaczaniem tras z wieloma punktami pośrednimi, szczególnie na długich dystansach.