Wyposażenie
Ze względu na wymiary netbooków ich konstrukcja jest bardzo ograniczona, ale istnieją pewne różnice między poszczególnymi produktami. IdeaPad S10 jest pod tym względem interesujący, bo wykorzystano w nim gniazdo kart rozszerzeń ExpressCard, w którym można zainstalować np. modem GSM. Dzięki temu urządzenie może stać się prawdziwym komputerem sieciowym. Niestety, dzieje się to m.in. kosztem portów USB, które w opisywanym netbooku są tylko dwa. Ponadto zastosowany interfejs 802.11b/g
nie może działać w paśmie 5 GHz.
W testowanym modelu wykorzystano komponenty typowe dla netbooka, a więc procesor Intel Atom N270 oraz 1 GB pamięci. Dzięki temu sprzęt cechuje się wydajnością bardzo podobną do swoich konkurentów. Testowany model miał wbudowany dysk 80 GB, ale te dostępne w sprzedaży mają napędy 160 GB.
Obsługa
Praca na netbooku S10 jest wygodna, co zapewnia m.in. dobra klawiatura. Niestety, przyciski touchpada są zbyt twarde, więc zamiast niego lepiej wykorzystać zewnętrzną mysz. Na komfort wpływa także cichy i zarazem skuteczny system chłodzenia. Gdy procesor nie jest obciążony, chłodzenie praktycznie się nie włącza. Z kolei podczas obciążenia działa cały czas, ale temperatura procesora nie przekracza 47 stopni, co w porównaniu do innych netbooków (ponad 60 stopni) jest temperaturą zdecydowanie niższą.
Tak jak inne komputery z rodziny IdeaPad, również S10 ma OneKey Rescue System. Jego działanie polega na tym, że włączając komputer specjalnym przyciskiem, można odtworzyć system do konfiguracji fabrycznej albo zapisanej przez użytkownika. Zaletą urządzenia jest też czas pracy na baterii – choć nie jest rekordowo długi, sięga prawie pięciu godzin i zadowoli większość użytkowników. Akumulator także szybko się ładuje – 70 minut do 80 proc. pojemności, 120 minut do 100 proc.
PLUSY:
- Dobra klawiatura
- Gniazdo ExpressCard
- Długi czas pracy na akumulatorze
- OneKey Rescue System
MINUSY:
- Tylko dwa porty USB
- Interfejs 802.11b/g
- Podatność na zabrudzenie i zarysowania