AI w służbie kynologii
Zaawansowana technologia dba o psa
Zaprezentowana podczas targów CES 2022 obroża szczególnie interesuje się oddechem i tętnem psa. Dodatkowo, co jest już standardem, ma wbudowany moduł GPS i monitor aktywności czworonoga.
Innowacja w podejściu Invoxii polega na podjęciu współpracy z najlepszymi kardiologami weterynaryjnymi przy opracowaniu systemu sztucznej inteligencji, która wykorzystując zminiaturyzowane czujniki radarowe będzie monitorować najważniejsze funkcje życiowe.
Warto zauważyć, że czujniki radarowe w obroży są tego samego typu, co używane przez Google'a w telefonach Pixel 4.
Dzięki zastosoewanej technologii odczyt wyników jest prawidłowy niezależnie od gęstości psiej sierści. „Radar jest skierowany w stronę szyi i wysyła sygnał, który nie zostanie odbity od włosów, nie ma więc znaczenia, ile jest futra (...). Dzięki temu radar będzie w stanie rozpoznać prędkość i ruch skóry tuż pod kołnierzem". Te ruchy są następnie przetwarzane z zastosowaniem algorytmu, który pozwala określić częstość akcji serca i oddechów" – powiedziała Amélie Caudron, dyrektor generalny Invoxii.
Tego typu urządzenia nie są nowością - istnieją już kamizelki EKG do ciągłego monitorowania tętna, czy Petpace Smart Collar (https://petpace.com/), jednak są one przeznaczone raczej dla weterynarzy.
Nowa obroża jest kompatybilna z Bluetooth, Wi-Fi, GPS i LTE-M oraz posiada alarmy ewakuacyjne i wbudowany brzęczyk. Oprócz monitorowania parametrów życiowych za jej pomocą można również śledzić codzienną aktywność pupila, kiedy pies chodzi, biega, drapie się, je lub pije, szczeka i odpoczywa.
Dla niektórych opiekunów takie informacje są zapewne interesujące same w sobie, jednak głównie mogą być przydatne w przypadku zwierząt po operacji, monitorowaniu reakcji na leki lub obserwowaniu w związku z chorobami serca i układu oddechowego.
Producent zapewnia, że obroża trafi do sprzedaży już latem. Jej cena to około 100 dolarów; kilkanaście dolarów miesięcznie trzeba też aapłacić za subskrypcję funkcji GPS.
fot. Invoxia