Akuszerki informatyzacji w Polsce
Kobiety w rozwoju technologii
Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się dość niezwykła książka. „Cyfrodziewczyny" są owocem tytanicznej pracy autorki, Karoliny Wasielewskiej, nad historią aparatów matematycznych i techniki obliczeniowej w Polsce. Tak właśnie, bo na kilkuletnią kwerendę dotyczącą pionierskich czasów nadwiślańskiej i nadodrzańskiej komputeryzacji autorka spojrzała przez pryzmat płci pięknej.
Chyba po raz pierwszy ktoś ujął to zagadnienie z kobiecej strony, wydobywając na światło dzienne historie skazane za zapomnienie albo więzienie w domowych archiwach. Wasielewskiej udało się dać drugie życie bohaterkom pracującym m.in. w stołecznej Grupie Aparatów Matematycznych i Państwowym Instytucie Matematycznym czy Wrocławskich Zakładach Elektronicznych „Elwro”.
Z lektury książki dowiemy się, że wkład kobiet w powstanie i rozwój komputerów w naszym kraju był ogromny. Niezależnie od tego czy „Cyfrodziewczyny” zostały napisane z pozycji feministki, czy zrodziły się z potrzeby wypełnienia luki w historii rodzimej informatyzacji, przeczytać warto.