Algorytmy Twittera faworyzują prawicowych polityków
Twitter zbadał sam siebie
Zespół ds. etyki, transparentności i odpowiedzialności Twittera przeanalizował miliony tweetów udostępnionych przez tysiące użytowników. Pod lupę wzięto posty opublikowane przez wybranych polityków z siedmiu różnych krajów: USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Hiszpanii i Francji. Okazało się, że algorytmy serwisu w przypadku wszystkich krajów poza Niemcami wzmacniają obecność tweetów publikowanych przez polityków z partii prawicowych.
Przykładowo: popularność postów brytyjskich posłów Partii Pracy została „wzmocniona" o 112 procent w porównaniu ze 176 procentowym zwiększeniem popularności tweetów posłów konserwatywnych. Inżynierowie obliczyli wartości procentowe, porównując, jak często tweet trafiał na oś czasu użytkownika po włączeniu systemu wyświetlającego najpierw najtrafniejsze posty, a później najnowsze wpisy.
Nie wiemy dlaczego
Skąd wzięły się takie dysproporcje w udostępnianiu postów w zależności od przekazu treściowego? Inżynierowie Twittera rozkładają ręce: „Na razie zaobserwowaliśmy pewne wzorce. Ustalenie, dlaczego one występują, jest znacznie trudniejszym zadaniem, bo zależy od interakcji między ludźmi a platformą" – napisali w blogu platformy Rumman Chowdhury, dyrektor ds. inżynierii oprogramowania oraz Luca Belli, badacz uczenia maszynowego. „Konieczna jest dalsza analiza przyczyn źródłowych w celu ustalenia, jakie zmiany są konieczne (jeśli w ogóle), aby ograniczyć niekorzystne skutki działania algorytmu na treści pojawiające się na osi czasu.
fot. Gerd Altmann - Pixabay