Bardziej inteligentne Mapy Google'a
Ponad setka
Przedstawiciele Google'a poinformowali o nowościach, które jeszcze w bieżącym roku pojawią się w ich aplikacji mapowej. Systemy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pozwolą dodać do niej ponad sto funkcji.
Pokaż piętro
Dzięki podglądowi na żywo (Live View) i technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR) łatwiejsze stanie się poruszanie w dużych pomieszczeniach, takich jak hale lotnisk, dworce albo domy towarowe. Live View wyświetlając strzałki i wskazówki pomoże znaleźć najbliższą windę, schody ruchome, peron, punkt odbioru bagażu, stanowisko odprawy, kase biletową, toaletę, bankomat itd.
Podgląd na żywo pozwoli zorientować się, na którym piętrze znajduje się sklep i jak się tam dostać. Wewnętrzna funkcja Live View działa w centrach handlowych w USA; w najbliższych miesiącach zacznie się pojawiać na wybranych lotniskach, centrach handlowych i stacjach tranzytowych w Tokio i Zurychu, a później w kolejnych miastach.
Mniej dymu
Kolejnym ulepszeniem będzie nowa warstwa pogody, zawierająca informacje o jakości powietrza, takie jak pojawianie się alergenów lub smogu. Dane od firm i instytucji takich jak The Weather Company, AirNow.gov i Central Pollution Board najpierw zostaną pokazane w Australii, Indiach i Stanach Zjednoczonych, a w przyszłości także w innych krajach.
Google wykorzysta ponadto informacje uzyskane z Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej Departamentu Energii USA, w celu proponowania tras zoptymalizowanych pod kątem zużycia paliwa i minimalizujących ślad węglowy. Pod uwagę będą brane takie czynniki jak nachylenie drogi i zatory w ruchu. Trasy przyjazne dla środowiska będą pokazywane w USA już w tym roku, a później na całym świecie.
W nowej aplikacji Mapy będą też zaznaczone strefy, w których nie wolno poruszać się określonym pojazdom (na przykład samochodom z silnikami wysokoprężnymi lub niespełniającym norm emisyjnych). Ich kierowcy będą ostrzegani, że znajdują się w „zakazanej strefie" (lub mogą do niej niebawem trafić). W czerwcu bieżącego roku funkcja ta zacznie działać w Niemczech, Holandii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a następnie trafi do kolejnych krajów.
Koncern z Mountain View ułatwi też wybranie bardziej ekologicznych środków transportu. Wkrótce w Mapach bez przełączania się między kartami będzie można porównać, ile czasu zajmie dotarcie do określonego miejsca samochodem, komunikacją miejską czy rowerem. Korzystając z modeli uczenia maszynowego, Mapy automatycznie określą priorytety preferowanych trybów. Osoby często jeżdżące na rowerze zobaczą więcej propozycji tras rowerowych. Z kolei w miastach z rozbudowanym systemem metra właśnie ten środek transportu będzie wskazywany najczęściej.
fot. Google