A A A

Co zeznał prezes TikToka przed Kongresem?

30 października 2021, 08:00
We wtorek przed Kongresem Stanów Zjednoczonych zeznawał wiceprezes TikToka. Padły pytania o dostęp chińskiego rządu do danych obywateli USA.
Co zeznał prezes TikToka przed Kongresem?

Co wie Pekin?

Senacka komisja ds. handlu przesłuchała Michaela Beckermana, wiceprezesa TikToka i dyrektora firmy ds. polityki publicznej na obszarze obu Ameryk. Beckerman odmówił odpowiedzi na wielokrotne pytania senatora Teda Cruza z Teksasu o to, jak związki firmy z rządem w Pekinie wpływają na obywateli amerykańskich.

Z polityki prywatności TikToka wynika, że serwis może udostępniać dane użytkowników spółkom stowarzyszonym. Beckerman nie odpowiedział na pytanie, czy wśród tych firm znajduje się Beijing ByteDance Technology, w której zarządzie zasiada co najmniej jeden urzędnik Komunistycznej Partii Chin.

Chociaż TikTok zaprzecza, że jest kontrolowany przez chińskie przedsiębiorstwa, mocno ocenzurował treści krytyczne wobec KPC, w tym filmy, które pokazywały prodemokratyczne demonstracje w Hongkongu lub zawierały informacje o masakrze na placu Tiananmen. Po ujawnieniu tych faktów przez dziennik „The Guardian" w 2019 r. TikTok ogłosił, że zmienia własną politykę tak, aby umożliwić większą swobodę wypowiedzi.

ByteDance, spółka macierzysta TikToka, ma siedzibę w Chinach i zgodnie z krajowymi przepisami musi przekazywać władzom wszelkie dane wymagane ze względów bezpieczeństwa narodowego.

Beckerman zaprzeczył również, jakoby TikTok cenzurował treści krytyczne wobec masowego represjonowania Ujgurów, mniejszości etnicznej z chińskiej prowincji Xinjiang. Jednak brytyjski odpowiednik Beckermana przyznał w zeszłym roku, że na platformie „zdarzały się incydenty" blokowania treści związanych z sytuacją Ujgurów. Niewiele później został odwołany.

Senator Cruz powiedział, że Beckerman „unikał pytań bardziej niż jakikolwiek świadek, którego spotkałem". Z kolei prezes TikToka skomentował przesłuchanie słowami, że senator wciąż powtarza „mam pytania".

Inni senatorowie zwracali uwagę, że polityka prywatności platformy wymaga od użytkowników wyrażenia zgody na gromadzenie ich danych biometrycznych, a także udostępnia je stronom trzecim. ByteDance zgodził się w tym miesiącu zapłacić 92 miliony dolarów amerykańskim użytkownikom, których dane przekazał innym podmiotom.

TikTok poszedł też na ugodę z Federalną Komisją Handlu za nielegalne zbieranie danych dzieci. Okazało się także, że zbiera dane ze smartfonów z Androidem bez zgody użytkowników.

fot. 8268513 – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto