Czterdzieści lat minęło (jak jeden dzień)
Mija właśnie 40 lat od momentu, gdy do sklepów trafił pierwszy... pecet. Mowa o modelu IBM 5150 PC – dwie ostatnie litery to skrót terminu „personal computer".
Choć określenie takie było używane już sporo wcześniej, stało się popularne dopiero w momencie premiery maszyny IBM-a i na zawsze zrosło się z jego właśnie komputerami i ich niezliczonymi klonami. Kosztujący niebagatelną kwotę 1565 dolarów (z grubsza odpowiednik dzisiejszych 4500 „zielonych") zestaw bazowy sprzedawany był z systemem operacyjnym PC DOS 1.0, arkuszem kalkulacyjnym VisiCalc oraz edytorem tekstu EasyWriter.
W skład zestawu wchodził komputer z wbudowaną stacją dyskietek 360 kB, monochromatyczny monitor oraz klawiatura. Parametry komputera z dzisiejszej perspektywy nie wyglądają imponująco: procesor Intel 8088 (4,77 MHz), 64 kB pamięci ROM, 16–64 kB RAM (z możliwością rozszerzenia do 640 kB), karta graficzna MDA (monochromatyczna) lub CGA (kolorowa).
IBM 5150 spotkał się z ciepłym przyjęciem tak konsumentów, jak i recenzentów z pism branżowych. Jego sukces zaowocował w 1983 roku powstaniem modelu IBM PC/XT. Lawina ruszyła...
fot. Wikipedia