Czy oddech może być „odciskiem palca”?
Proszę chuchnąć
Zespół badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) sprawdzi możliwość wykorzystania składu chemicznego ludzkiego oddechu do weryfikacji tożsamości.
Naukowcy postawili hipotezę, że oddech każdego człowieka zawiera unikatowy zbiór związków chemicznych. Jej potwierdzenia podjął się profesor AGH w Krakowie, dr hab. inż. Artur Rydosz.
Naukowiec powiedział Polskiej Agencji Prasowej: „Dopiero staramy się rozgryźć, czy to w ogóle jest możliwe, tzn. czy z 3,5 tys. związków, które dotychczas wykryto w wydychanym powietrzu, da się znaleźć taki indywidualny zestaw, oddechowy wzór (ang. pattern) danej osoby, który dodatkowo nie będzie się zmieniał ze względu na aktualny stan zdrowia czy przebyte choroby".
Profesor mówi, że podobne badania przeprowadzono w USA i przy tysiącu próbek otrzymano tysiąc różnych zestawów substancji chemicznych obecnych w oddechu.
Artur Rydosz podkreśla, że trzeba sprawdzić, czy wyniki nie są zniekształcone ze względu na czynniki takie jak miejsce badania lub odmienna aparatura pomiarowa; mimo wszystko pierwsze analizy wydają się obiecujące.
Hipotezę o unikatowości oddechu postawiono w latach 70. ubiegłego wieku.
fot. Engin_Akyurt – Pixabay