A A A

DuckDuckGo pokazuje szpiegów

6 marca 2020, 14:00
Operator wyszukiwarki DuckDuckGo opublikował bazę danych Tracker Radar, zawierającą listę firm wykorzystujących skrypty śledzące.
DuckDuckGo pokazuje szpiegów

Firma DuckDuckGo, operator wyszukiwarki, która nie gromadzi informacji na temat korzystających z niej osób, opublikowała bazę danych opisującą przedsiębiorstwa i instytucje śledzące aktywność internautów.

Baza nosząca nazwę Tracker Radar zawiera obecnie szczegółowe informacje na temat 5326 adresów internetowych należących do 1727 firm i organizacji, które używają skryptów śledzących (wraz z nazwami samych skryptów). Zestawienie jest aktualizowane raz w miesiącu.

Listę sporządzoną przez DuCkDuckGo mogą wykorzystać zarówno webmasterzy, aby kontrolować zamieszczane skrypty, jak i użytkownicy indywidualni w celu skonfigurowania narzędzi zabezpieczających przed śledzeniem ich w sieci (takich jak choćby uBlock Origin). Dane z bazy Tracker Radar są wykorzystywane w aplikacji DuckDuckGo Privacy Browser (dla systemów iOS i Android) oraz w rozszerzeniach DuckDuckGo Privacy Essentials do desktopowych wydań przeglądarek Chrome, Firefox i Safari.

Przedstawiciele DuckDuckGo przyznają, że Tracker Radar nie jest jedyną ani nawet pierwszą bazą zawierającą zestawienie adresów i firm, wobec których powinien zachować ostrożność każdy, komu zależy na poczuciu prywatności w sieci. Jednak inne bazy nie zostały zaprojektowane tak, aby mogli z nich korzystać użytkownicy indywidualni. Na przykład EasyList – jedna z najpopularniejszych list wykorzystywanych przez oprogramowanie blokujące reklamy i skrypty – zawiera prawie 100 tys. dodawanych od lat reguł (adresów URL lub ciągów znaków, na które powinien zostać uczulony program zabezpieczający przed szpiegowaniem). Jest to potężna porcja informacji, ale część z nich okazuje się obecnie nieaktualna. Tysiące zasad opisanych na EasyList mogą już nie być dokładne ani trafne. Tymczasem Tracker Radar budowany jest co miesiąc od zera.

Na blogu DuckDuckGo można także znaleźć listę firm, których skrypty są najczęściej umieszczane na stronach WWW. Pierwsze miejsce zajmuje Google (skrypty koncernu pojawiają się na 85,6% witryn), druga pozycja przypadła Facebookowi (36,2%), a trzecia firmie Adobe (21,8%).

fot. DuckDuckGo


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto