A A A

Eksperyment S.P.A.M. zakończony – czas na wyniki

11 lipca 2008, 13:44
Eksperyment S.P.A.M. zakończony – czas na wyniki

Firma McAfee przedstawiła wyniki rozpoczętego w marcu testu S.P.A.M. – więcej na ten temat pod tym adresem – w którym 50 osób z całego świata przez 30 dni przeglądało strony internetowe bez żadnych zabezpieczeń komputera.
Na uczestników nie nakładano żadnych ograniczeń, dlatego badacze zarejestrowali wiele odwiedzin niebezpiecznych witryn, które tradycyjnie są przez świadomych zagrożenia internautów unikane.

Ostatecznie w ciągu trwania eksperymentu uczestnicy otrzymali 104 tysiące listów będących spamem – średnio 70 wiadomości dziennie na osobę. Najwięcej spamu otrzymali testerzy mieszkający w USA, ale zainteresowanie spamerów przyciągają także rozwijające się kraje – w pierwszej piątce znalazły się m.in. Brazylia i Meksyk.

Przeważająca grupa e-maili zawierała phishing – adresat nakłaniany był do podania danych dostępowych do poufnych informacji. Odnotowano przy tym znaczny wzrost personalizacji spamu – we Francji, Niemczech więcej niż co dziesiąty list zawierał tekst w narodowym języku. Częstsze są także próby podszywania się pod znajome osoby lub współpracowników.

Uczestnicy testu najczęściej dostawali e-maile z propozycjami otrzymania atrakcyjnych pożyczek lub kart kredytowych, a oferty uwzględniały aktualną sytuację na rynku finansowym. Nadal popularny jest także tzw. "przekręt nigeryjski", czyli próba wyłudzenia pieniędzy oparta na obietnicy wielkiej fortuny czekającej na oszukanego.

Źródło: McAfee


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto